Bulantı, aşırı terleme… Aşının yan etkisi mi, aşı anksiyetesi mi?

Federal sağlık kurumları Nisan ayı başlarında J&J aşısı olan kişilerde nadiren de olsa kan pıhtısı sorununa rastlayınca geçici bir durdurma kararı almıştı.ABD’deki Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, 7 Nisan’dan 9 Nisan’a kadar J&J aşısı yapılan beş bölgeyi incele.

Bulantı, aşırı terleme… Aşının yan etkisi mi, aşı anksiyetesi mi?

GEÇMİŞLERİŞNDE DE AŞI, İĞNE KORKUSU VAR

İncelenen kişilerin çoğunluğu  – %61'i – kadındı ve yaş ortalaması da 36'ydı. Hastaların %20'sinin aşılama, enjeksiyon veya iğneden hoşlanmama ve hatta bunlarla ilgili bir bayılma geçmişi vardı.

Semptomların çoğu, yemek yedikten ya da yattıktan sonra düzelirken, hastaların %20’si ileri değerlendirme için hastaneye kaldırıldı. Ancak yine de incelenen beş bölgenin dördü, reaksiyonları araştırmak için aşıyı geçici olarak askıya aldı.

YAN ETKİ OLMAMASI UMUT VERİCİ

Raporun yazarları, “Aşılamadan sonra semptomların kaygı ile ilişkili olmasının fark edilmesi, aşı sağlayıcılarının aşıya devam edilmesi konusunda bilinçli bir karar vermelerini sağlayacaktır” dedi.

UPMC Psikiyatri Hastanesi'nden Dr. Joy Gero ABC News’e verdiği demeçte: “Aşılar ve açıkçası ilaçlar hakkında birçok yanlış anlaşılma olduğunu ve bunların vücudumuzu nasıl etkilediğini düşünüyorum” dedi.

Dr. Tara Sell insanların yeni bulunan bir aşıyı yaptırırken salgının da bıraktığı bunalma hissiyle daha gergin olabileceklerini söyledi

SALGIN SÜRECİNDE YENİ BULUNAN BİR AŞI KAYGI YARATIYOR

Johns Hopkins Sağlık Güvenliği Merkezi’nde aşı riski iletişimi üzerine çalışan Dr. Tara Sell ABC News’e verdiği demeçte, insanların yeni bulunan bir aşıyı yaptırırken salgının da bıraktığı bunalma hissiyle daha gergin olabileceklerini söyledi: “Grip aşısı çok normal bir şey, insanlar buna aşina. Bu yüzden bu kadar büyük ve önemli bir şey gibi görünmüyor.”

AŞI KAYGISINI AZALTMAK

Amerikan Psikiyatri Derneği Başkanı Dr. Jeffrey Geller, ABC News’e yaptığı açıklamada, aşı yaptırırken anksiyeteye yatkın kişiler için aşı olmadan önce derin nefes alma ve gevşeme egzersizlerinin son derece yararlı olabileceğini belirtti.

Ayrıca Geller; kafein alımını sınırlamanın, susuz kalmamanın, iyi beslenmenin de anksiyeteyle mücadele eden insanlara yardımcı olabileceğini söyledi.

Toplu aşı bölgesine gidildiğinde, sırada beklerken müzik dinlemek gibi dikkat dağıtıcı eylemlerin de faydalı olabileceğini belirtirken, endişeli kişilerin bunu tıbbi ekiple paylaşmalarını önerdi.

Ayrıca, enjeksiyon yapılırken bakmamayı gözleri kapatıp başka bir yerde hayal edilmesini de öneren Geller, bu uygulamaların yeterli olmaması halinde anksiyeteleriyle baş etmeye yardımcı olabilecek tedaviler olduğunu söyledi.

İlginizi ÇekebilirJohnson and Johnson aşısı Amerika'dan sonra Avrupa'da da askıya alındıJohnson and Johnson aşısı Amerika'dan sonra Avrupa'da da askıya alındıİlginizi ÇekebilirKanda pıhtılaşmaya yol açan Johnson & Johnson aşısı için CDC'den devam kararı
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER