Çocuk ve yaşlılar için dinç tüyolar

Pandemi günleri; bilhassa menopoz dönemindeki kadınlar, andropoz dönemindeki erkekler ve çocuklar için hem maddi hem de ruhsal açıdan daha mecburi geçiyor.

Çocuk ve yaşlılar için dinç tüyolar

Pandemi günleri; bilhassa menopoz dönemindeki kadınlar, andropoz dönemindeki erkekler ve çocuklar için hem maddi hem de ruhsal açıdan daha mecburi geçiyor. Dolayısıyla Bilirkişi Hekim Ender Saraç'a, menopoz dönemindeki kadınların ateş basmasından göbeklenmeye, kemik erimesinden cilt kırışıklıklarına; andropoz sürecini yaşayan erkeklerin ise halsizlikten unutkanlığa kadar yaşadıkları birçok soruna karşısında neler yapmaları gerektiğini sordum. Saraç'tan, bu süreçte huzursuz günler geçiren çocukların genel sağlığı için kayda değer tüyolar da aldım… İşte açıklamaları:

Ender Saraç

Östrojenin düşmesine alt o kadar çok sorun yaşanır

Bir kadının hayatındaki en manâlı dönemeçlerden biri de menopozdur. Östrojenin düşmesine tabi sıcaklık, ter basmaları, sinirlilik, genital mukozda kuruma, uyku sorunları, süratli kırışma, kemik erimesi gibi pek fazla bulgu oluşur. Sıcaklık ve ter basmaları için gece çuha çiçeği bitkisi yağı doğal destekleri fazla rahatlatır.

İşte size menopoz çayı ve yapılışı: Yarım tatlı kaşığı (ytk) hayıt, ytk anason, ytk civanperçemi, ytk aslanpençesi, bir büyük kadeh kaynar suda 3-4 dakika demlenir, süzülür. Birazcık kaya şekeriyle tatlandırılır. Bu çay kaynar içilmez. Ilınınca 7-8 damla limon eklenir, akşam yatma saatine yakın 2 fincan içilir.

Ayrıca akarsu otu, doğal yoğurt, asma yaprağı, brokoli, badem gibi kalsiyum kaynaklarını oldukça çok harcamak, günde 20 dakika güneş banyosu yapmak, günde 50 dakika hafif-orta tempoda yürüyüş gerçekleştirmek kas ve kemikleri gözetmek, göbek ve belden yağlanmamak için önemlidir.

Önemli öneriler: Diz sorunları, boyun, bel fıtığı, ciltte kırışma ve gevşemeye direnmek için eğer kolesterol ve ürik asit sorununuz yahut sirkeli limonsu kelle paça çorbası içmek senet dokunuzu korur, daha sıkı olmanızı sağlar.

Gerekirse ekstra kalsiyum ve D3 vitamini alarak menopoz döneminde kemik erimesi riskinizi azaltabilirsiniz. Corona virüsü günlerinde bilhassa 65 yaş üstü olanlar bağışıklıklarını zinde yetişmek için C vitamini, kara mürver, propolis, D3 vitamini, yıldız anason gibi doğal desteklerden de yararlanabilirler.

Çocukları paketlenmiş gıdalardan uzaktan tutun

Karantina döneminde çocukların hepsi pak hava, güneş ve doğadan uzak kaldı. En Ince Ayrıntısına Kadar teknolojik aletlere bağımlı oldular. Sonuçta bağışıklığı düşük, ruhsal dengesi etkilenmiş çocukların sayısı arttı.

Her şeyden önce şu 2 aylık kısıtlı dönemde lütfen çocuklarınızı muhtemel olduğunca ormana, denize, temiz havaya çıkarın. Koşsunlar, düşsünler, kum toprağa bulansınlar, taze meyve yesinler, hafif güneşte yansınlar, yorulsunlar ve arkadaşlarıyla oynasınlar.

Yatağa mutlu, halsiz deşarj olmuş girsinler. Paketlenmiş gıdaların fazla tüketilmesinden korursanız, mısır şurubu ve genetiği değiştirilmiş gıdalardan uzaktan tutarsanız, göbeklenmesine izin etmezseniz fiilen sağlıklı gelişen bir çocuk için fazla da endişelenmenize lüzum yok.

Yeterince protein de alırsa (et, doğal yoğurt, yumurta, peynir, balık) zaten çocuğun ekstra bir müdahaleye gereksinimi olmaz.

Cinsel iştah azaldıysa bundan böyle testesteron düşüyordur

Kadınlar adetten kesilince menopoza girdiklerini anlıyor oysa erkekler basit basit andropoza girdiklerini ayrım etmiyorlar veya kabullenmiyorlar. Eğer biraz boyda kısalma, yüzde, kol içlerinde, karında, boyunda kırışma oluştuysa, eskisine tarafından sertleşme sorunu başladıysa ve cinsel iştah azaldıysa, amnezi, halsizlik ve dermansızlık artıyorsa artık testesteron düşüyordur.

Hoş geldin andropoz. Ben burada bitkin bir erkeğe gençleştirici önerilerde bulunacağım. Bilberry ve blueberry, yaşlanan ve bitkin gözleri gençleştirir. Balkabağı, başta prostat edinmek üzere deri, gözler ve bağırsaklar için birebirdir. Günde bir avuç kabak çekirdeği çinko ve E vitamin kaynağı olarak; balkabağının kendisi de çok iyi bir A vitamin kaynağı olarak erkekler için değerli bir şifa kaynağıdır.

Red Ginseng (Kırmızı Ginseng veya Kore Ginsengi) ihtiyar erkeklerin yaşlanma hızını yavaşlatan doğal bir dopingdir. B12 vitamini bellek yitimi, fikir sorunları, kansızlık, sinir ağrıları için elzemdir. Ben çoğunlukla hastalarıma özelikle 50 yaşın üstündelerse iğne veya dil altı yoluyla mutlaka B12 desteği öneriyorum. Çünkü fazla önemlidir.

Tıpkı menopoz dönemindeki kadınlar gibi erkeklerin de D3 vitamini desteğine ihiyacı vardır. Yeniden çalışma ve yürüyüş önerilir.

Bağışıklığı güçlendiren öneriler: Propolis, udi hindi, C vitamin, D 3 vitamini, maka ve arı poleni pandemi döneminde 60 yaş üstü erkekler için destekleyicidir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER