Corona sürecinde YKS’ye girecek öğrencilere 10 öneri

Tüm dünyayı etkisi altına bölge corona virüsü 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) girecek öğrencileri de büyük oranda etkilemiş durumda.

Corona sürecinde YKS’ye girecek öğrencilere 10 öneri

Tüm dünyayı etkisi altına bölge corona virüsü 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) girecek öğrencileri de büyük oranda etkilemiş durumda. Sınava girecek olmak başlı başına bir kaygı sebebi iken üstüne virüsün gündemde olması ve sokağa çıkma yasağının da gelmiş olması öğrenciler için baş etmesi zorlama bir hal aldı. Peki vesvese düzeyi artmış öğrencilere nasıl takviye olabiliriz, nasıl yaklaşabiliriz?

Psikolog Sevgi Umuç ‘' YKS'ye girecek olan öğrencilerin hiç meçhul bir durumla karşılaştıkları ve kendilerini nasıl bir şeyin beklediğini öngöremediklerinden kaygılarının doğal olduğunu unutmamalıyız'' dedi. Umuç sözlerine şöyle devam etti: ‘'Sınav tarihlerinde değişikliklerin yaşanması, sınavda virüs kapabilme endişesi, sokağa çıkma yasağının olması, ders alıştırma sisteminin bir anda değişmesi ve evde ders çalışmanın zorlukları derken hissedebilecekleri her ne olursa olsun oldukça doğal ve anlaşılması mümkün.

“ÖNEMLİ OLAN KAYGININ YOKLAMA EDİLEBİLİR OLMASI”

Arkadaşlarıyla, hocalarıyla yüz yüze görüşememeleri, mektep ve kütüphane ortamlarından yürüyüp gitmek zorunda kalmaları bütün sistemlerini değiştirdi. Buluğ Çağı döneminde olan bu gençlerin aileleriyle aralıksız birlikte olmaları da kimi öğrenciler için böylece de keyifle karşılanmamaktadır.

Sınavın süresi ve içeriğindeki konularda değişikliklerin olması kimileri için bir fırsat olarak görülüyorken kimileri içinse önemli bir gerginlik yarattı. Muhakkak seviyede kaygının sağlıklı olduğunu, olmaz ise sorun teşkil edebileceğini bilmeliyiz. Kayda Değer olan kaygının kontrol edilebilir ve fonksiyonel olmasıdır.''

‘'EVDE DENEME SINAVI ÇÖZERKEN MASKE KULLANIN''

Bu sürecin öğrencilerin hayatlarında, rutinlerinde bir takım değişiklikler yarattığını dolayısıyla sınava yönelik ders alıştırma düzenlerinin ve motivasyonlarının da etkilendiğini gösteren Sevgi Umuç kalan zamanlarını en iyi nasıl değerlendirebilecekleri hakkında şu önerilerde bulundu:
‘*'En çok verim aldığınız saatlerde ders çalışmalarınızı yapabilir, konu eksiklerinizi listeleyip günlük ve haftalık ders çalışma planları yapabilir, bu konuda destek alabilirsiniz.

*Ders egzersiz isteğinizin olmadığı zamanlar yaşayabilirsiniz, o halinize de hürmet duymalı, kendinizi zorlamamalısınız.

*Kendinize yapabileceğiniz ölçüde, realist hedefler belirleyin. Gerçekçi olmayan hedefler ve beklentiler, sizin çalışma motivasyonunuzdan, başarıya olan inancınıza dek olumsuz tutumlar sergilemenize sebep olabilir.

*Evde deneme çözerken maskeli çözebilirsiniz, bu vesile ile gerçek sınavın provasını yapmış olursunuz.

*Sınava yönelik gerekli hijyen tedbirlerinin alınacağını, önlemler alınacağı zaman virüsün bulaşamayacağını bilin ve sınav derhal sadece sınav sorularına odaklanın.

*Salgınla ve sınava karşın süreçle ilgili haberlerden ve sosyal medyadaki muhtemel bilgi kirliliğinden uzaklaşın.

*Sosyal ilişkilerinizi şu koşullarda da olası olduğunca fazla tutmanız, arkadaşlarınızla görüntülü konuşmalar yapmanız dayanıklılığınızı artıracaktır. Oysa size iyi gelmeyen, olumsuz konuşmalarla iç karartan kişilerden bir vakit uzaktan kalmaya, size iyi hissettiren, hoş enerji veren kişilerle daha sık iletişimde olmaya da itina gösterebilirsiniz.

*Evde almak aktivitelerden uzaktan kalacağınız anlamına gelmiyor. Size sevinç veren, şen hissettiren hobilerinizi, aktivitelerinizi yapmayı dikkatsizlik etmeyin. Müzik dinleyebilir, dans edebilir, resim çizebilirsiniz.

*Vücudunuzu atıl bırakmayın, her gün mutlaka 10 dakika bile olsa çalışma yapabilirsiniz. Stresinizi hafifletecek nefes egzersizlerini, yoga ve meditasyon yapmayı da şu süreçte deneyebilirsiniz.

*Normalde yapmasanız deha sınavın yaklaştığı şu günlerde deneyerek, yalnızca kendinize odaklanmanın, anda kalmanın huzur veren etkisini keşfedebilirsiniz.''

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER