Hamilelikte bahar alerjilerine karşı anne adayları ne yapmalı?

“Gebelik sürecinde genelde alerjik tepkime ortaya çıkması beklenmez.

Hamilelikte bahar alerjilerine karşı anne adayları ne yapmalı?

“Gebelik sürecinde genelde alerjik tepkime ortaya çıkması beklenmez. Çünkü vücudun bebeği alerjen olarak algılamaması için annenin bağışıklık sistemi otomatik olarak baskı altına girer ve bu sayede yeni bir alerjik reaksiyonun ortaya çıkma ihtimali oldukça azalır.” biçiminde konuşan Bayan Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, önemli bilgiler verdi:

Histamin, alerji sebebiyle ortaya çıkan bir maddedir. Bu madde plasentadan salgılanan bir madde ile parçalandığı için hamilelik sürecinde alerji ortaya çıkma ihtimali epeyce düşer. Elbette hamilelik öncesinden gelen alerjik reaksiyonlar ya da gebelik sırasında eksik da olsa gelişme ihtimali olan alerjiler sebebiyle tedbir edinmek gerekebilir.

HAMİLELİKTE ORTAYA ÇIKAN ALERJİ TÜRLERİ NELER?

Hamilelikte en yaygın görülen alerji sorunları hamilelik öncesinde ortaya çıkmış olan astım ve alerjik rinittir. Bu iki rahatsızlık gebelik boyunca devam edebilir. Bu rahatsızlıklar hamilelik sürecinde iyileşebilir, kendini hiç göstermeyebilir ya da şiddetlenebilir.

Tamamen kişinin maddi durumu ile alakalı olan bu değişimler için önceden tedbir almakta her zaman üstünlük vardır. Gebelik öncesinde alerji testi yaptırmak ve fazla netice veren alerjenlere karşısında tedavi almak gerekebilir. Sadece gebelik esnasında meydana çıkan alerjiler ise, sıradan dönemlerde ortaya meydana çıkan alerjiler ile benzer etkiler yaratır. Ciltte kızarıklık, döküntü, kaşıntı; burunda tıkanma veya sızıntı; sık aksırma gibi belirtiler alerji belirtisi olarak alınabilir.

TEDAVİSİ VAR MI?

Gebelik sürecinde ortaya meydana çıkan veya önceden gelişmiş bir alerjinin tedavisinde oldukça dikkat etmek gerekir. Hamilelik süresince kullanılan ilaçların bazen bebeğe zarar verebilme olasılığı olabilir. Bilhassa alerji tedavisinde kullanılan ilaçların bir kısmının tehlike grubunda olduğu bilinmektedir. bu nedenle hamileler alerji tedavisi için mutlaka bir uzmana danışmalı ve ilaçlarını bilirkişi kontrolünde kullanmalıdır.

Tedavi amacıyla kullanılan ilaçların seçimi ve dozu adamakıllı doktora bırakılmalıdır. Hamileler ise, bu dönemde alerji yapan besinlerden uzak durabilirler veya alerji riski oluşturan ortamlardan kaçınabilirler. Çilek, domates, yumurta, yer fıstığı gibi besinler epeyce sık alerjik tepkime yaratıcı besinler arasında yer almaktadır. Bu besinleri tüketmekten sakınmak, hamilelik süresince herhangi bir alerji oluşma ihtimalini azaltabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER