Hekimlerden Bakan Koca'ya Halk Sağlığı Haftası tepkisi

Sağlık Bakanı’nın Twitter’de  #HalkSağlığıHaftası #KronikHastalıkTakibi etiketi açmasına birinci basamak hekimleri tepki gösterdi.

Hekimlerden Bakan Koca'ya Halk Sağlığı Haftası tepkisi

Sağlık Bakanı’nın Twitter’de  #HalkSağlığıHaftası #KronikHastalıkTakibi etiketi açmasına birinci basamak hekimleri tepki gösterdi. Toplum ve aile merkezli birinci basamak sağlık hizmetinin vazgeçilmez ve bütünleyici parçası olan hekimler, ebe ve hemşirelerin yok sayıldığı bir yerde halk sağlığından söz etmenin mümkün olmadığını dile getirdi.

Aile hekimleri adına karşılaşılan sorunları sıralayan  Türk Tabipleri Birliği Aile Hekimliği Kolu Başkanı Dr. Emrah Kırımlı Kırımlı, “Daha geçen hafta koruyucu sağlığı yok sayan yönetmelik yazdınız. Günde 76 hasta bakın dediniz. İlçe sağlık, toplum sağlığında  çalışanları, Aile Sağlığı Merkezleri’nde (ASM) ebe hemşireleri yok saydınız. Aşı karşıtlarına ses etmiyorsunuz. Çalışana ceza ihtar veriyorsunuz. Antibiyotik yazmadı diye doktoru şikayet eden olunca doktora ceza veriyorsunuz. Kanser tarama kitlerini aylarca yollamıyorsunuz. Raporlarla reçete tekrarları ile birinci basamağı boğuyor, sonra Halk Sağlığı Haftası diyorsunuz” dedi.

“AİLE PLANLAMASI VE ÜREME SAĞLIĞI MALZEMELERİNİ 3 YILDIR GÖNDERMİYORSUNUZ”

Kırımlı, halk sağlığı için büyük önem taşıyan ASM’ler yerine şehir hastaneleri yapıldığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“ASM binaları yerine şehir hastanesi yapıyorsunuz. Koruyucu sağlığın temelinde olan ebe hemşireleri yok sayıyorsunuz. Binlerce asistan kadrosu açıp ASM’leri boşaltıyorsunuz. Aile planlaması ve üreme sağlığı malzemelerini 3 yıldır göndermiyorsunuz. ‘Anne sütü eğitimi verme sen hasta bak’ diyorsunuz.

Kronik hastalık değil, hastalık yönetimi platformu kuruyorsunuz. Her adımınız daha çok hastalık, daha çok ilaç, daha çok tetkik, daha çok poliklinik üzerine. Tüm bunları yapıp Halk Sağlığı Haftası’nda niye #KronikHastalıkTaramaveİzlemleri #HalkSağlığıHaftası diyorsunuz?”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER