Kardeşinin ilik bağışı ile kanseri yendi

Sivas'ta yaşayan lösemi hastası Ahmet Turan Gültekin, kardeşinin bağışladığı ilikle sağlığına kavuştu.

Kardeşinin ilik bağışı ile kanseri yendi

Sivas'ta yaşayan lösemi hastası Ahmet Turan Gültekin, kardeşinin bağışladığı ilikle sağlığına kavuştu. Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Alim Yıldız'ın üniversiteden mezun olan Gültekin’in diplomasını evine gitgide artarak teslim etti.

Sivas’ta yaşamış 26 yaşındaki Ahmet Turan Gültekin, 2015 yılında yakalandığı Lösemi hastalığını kardeşi Melike Gültekin'den yapılan ilik nakliyle yendi. Hastalığın başladığı dönemde Kayseri Erciyes Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü 2.sınıf öğrencisi olan Gültekin, hayali olan diplomaya 5 yılın ardından kavuştu.

Gültekin, 2018 yılında başladığı Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Sağlık Durumu Hizmetleri M.Y.O. Çocuk Gelişimi bölümünden geçtiğimiz günlerde 93 anekdot ortalamasıyla mezun oldu. Gültekin'e diplomasını Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Alim Yıldız evinde teslim etti.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Bilgin Yıldız, engellerin hiçbir şeye engel olmadığını belirterek, “Pandemi sürecinde ayrı illerde yaşayan öğrencilerimizde diplomalarını gönderiyorduk. Şehrimizde de engelli bir kardeşimize diploma saptamak istedik. Fazla başarılı kardeşimiz. 93 ortalamayla bitirmiş okulunu. Geldik, ailesi ile tanıştık.

Kendisine de diplomasını ve transkriptini taktim ettik. Biz engellerin hiçbir şeye engel olmadığını biliyoruz. Kardeşimizde misal. Rahatsızlığına rağmen okulu çok iyi bir dereceyle bitiren kardeşimiz. Biz bundan sonraki hayatında başarılar diliyoruz. Bu başarıyla gireceğini de düşünüyoruz. Engelliye destek noktasında en büyük yardım anne, baba ve kardeşler. Biz burada onu da gördük. Biz kendilerine de teşekkür ediyoruz“ dedi.

“HİÇBİR VAKIT VAZGEÇMEYİN”

Ahmet Turan Gültekin, üniversiteyi memleketinde okuduğu için zorluk çekmediğini belirterek “2015 yılı Temmuz ayında Lösemi ameliyat teşhisi kondu. Peşinde 1 buçuk yıla dek kemoterapi tedavisi aldım. daha sonra Kayseri'ye nakil edildim. Kardeşimden yüzde 100 uyumlu nakil oldum ve ilik tuttu. 6 ay sonradan iyileşme sürecindeyken rahatsızlık her yerde etti.

Birkaç çare aşaması daha yaşadık ve buralara dek geldik. Ben ilk üniversiteme 2013-2014 eğitim- öğretim yılında başlamıştım. İkinci sınıf öğrencisiyken rahatsızlığım kendini gösterdi. Diğer şehirde okuyamayacağımı anladım, o yüzden sınava hazırlandım. Okuyabileceğim bölümlere baktım, burayı yazdım ve geldi. Memleketimde olduğum için okumakta zorluk çekmedim. Engelli arkadaşlar hiçbir vakit vaz geçmesinler, endişe kaygıya lüzum değil, Rabbim var” dedi.

“ÜNİVERSİTEYİ BİTİRDİĞİ İÇİN ÇOK MUTLUYUM”

Ağabeyine ilik naklinde yer alan Melike Gültekin, “Abimin üniversite bitirdiği için çok mutluyum. Çok kuvvet bir süreçti ama Rabbime şükür atlattık“ dedi. İHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER