Maske çıkmazı

Koronavirüs sebebiyle birçok ülke maske takılmasını zorunlu hâle getirdi.

Maske çıkmazı

Koronavirüs sebebiyle birçok ülke maske takılmasını zorunlu hâle getirdi. Ama bazı bilim adamlarına göre, maske başka hastalıklara yol açıyor. Beyin tümörlerinin tedavisi için geliştirdiği metotla bilinen Amerikalı ünlü nöroşirürji uzmanı Dr. Russell Blaylock, uzun süreli maske kullanımının baş ağrılarına sebep olduğunu, kan oksijen seviyelerini düşererek bağışıklık sistemini zayıflattığını iddia etti. Blaylock açıklamasını bilimsel çalışmalara dayandırdı. Buna göre bir zaman önce 212 sıhhat çalışanı üstünde bir araştırma yapıldı. N95 tipi filtreli maske kullananların üçte birinde baş ağrısı görüldü. sonradan 21 ve 35 yaşları arasındaki 159 sağlık çalışanı üzerinde yakın tarihte bir araştırma daha yapıldı. Sağlıkçıların yüzde 81'inin maske kullandığında baş ağrısı çektiği saptandı. Üçüncü deneme cerrahlar üstünde denendi. Araştırmada maskenin cerrahların kan oksijen seviyelerini kayda değer ölçüde azalttığı belirlendi. Dr. Blaylock "Maskeyi takma süresi ne kadar uzun olursa, kan oksijen seviyelerindeki düşüş o kadar büyük olur. N95 maskesi takan ve araba kullanan kişilerde bilinç kaybına yol açabilir, hatta kaza bile yapabilir" diye uyarıda bulundu. Osman Sağırlı

275 bin TL ceza
Körfez ülkesi Katar, maske takma kuralını ihlal edenlere üç yıla dek hapis ve 200 bin riyal (275 bin TL) para cezası verme kararı aldı. Bu karar, dünya genelinde en ağır yaptırımlardan biri olarak tarihe geçti. Ülkede vaka 34 bine, ölenlerin sayısı ise 15'e ulaştı. Uzmanlar, enfeksiyonlarının çoğunluğunun göçmen işçilerden kaynaklandığını açıkladı.

Sıcak yüzünden
İsrail'de koronavirüs nedeniyle getirilen maske takma zorunluluğu sıcak hava dalgası yüzünden 22 Mayıs'a değin kaldırıldı. Geniş katılımlı etkinliklerin buna dahil olmadığı açıklama edildi. İsrail'in birçok kentinde termometreler 40 dereceyi gösterirken, bu durumun cumaya kadar devam edeceği tahmin ediliyor. 277 kişinin öldüğü ülkede, vaka sayısı 16 bin 650'ye yükseldi.

Türkiye Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER