Menenjit hastalığı bulaşıcı mı? Menenjit belirtileri ve tedavisi…

Viral enfeksiyonlar menenjitin en yaygın nedenidir, bunu bakteriyel enfeksiyonlar ve arada bir mantar enfeksiyonları peşine düşüp takip eder.

Menenjit hastalığı bulaşıcı mı? Menenjit belirtileri ve tedavisi…

Viral enfeksiyonlar menenjitin en yaygın nedenidir, bunu bakteriyel enfeksiyonlar ve arada bir mantar enfeksiyonları peşine düşüp takip eder. Menenjit ayrıca kimyasal reaksiyonlar, hap alerjileri, bazı kanser türleri ve sarkoidoz gibi enflamatuar hastalıklardan da kaynaklanabilir. Peki, menenjit hastalığı bulaşıcı ? Menenjit belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilinmesi gerekenleri haberimizde sizler için derledik.

MENENJİT NEDİR?

Menenjit, beyin ve omuriliği kaplayan koruyucu zarların iltihaplanmasıdır (şişmesidir). Beyni ve omuriliği çevreleyen sıvının bakteriyel veya viral bir enfeksiyonu genellikle şişmeye niçin olur. bununla birlikte, yaralanmalar, kanser, bazı ilaçlar ve diğer enfeksiyon türleri de menenjite neden olabilir. Menenjitin spesifik nedenini iyi anlamak önemlidir, çünkü tedavi nedene yan olarak değişir.

MENENJİT TÜRLERİ

Menenjitin pat diye artı türü bulunmaktadır.

Bunlardan bazıları;

Bakteriyel menenjit

Meningokok, pnömokok ve hemofilus influenza bakterilerilerinin sebep olduğu menenjit türü.

Viral menenjit

Herpes simplex virüs, enterovirüs, zona, kabakulak, su çiçeği gibi hastalıklara neden olan varicella zoster virüsü ve HIV virüsünün niçin olduğu menenjit türüdür.

Verem menenjiti

Fungal menenjit

Mantar kaynaklı menenjit diye de bilinen bu nesil menenjite yol açan en yaygın mantar çeşitleri; Cryptococcus neoformans, histoplasma capsulatum, coccidioides immitis, blastomyces dermatitidis, ve candida türleridir.

Bakteriyel menenjit hayatı korkutma edebilen bir durumdur ve insandan insana bulaşabilir. Viral menenjit, bakteriyel menenjite göre daha zararsızdır, birçok insan tedaviye gereklilik duymadan viral menenjitten kurtulabilir. Verem menenjiti fazla ciddi bir hastalıktır ve gelişmemiş veya gelişmekte olan ülkelerde görülür, tedavi gerektirir. Fungal menenjit ise nadir görülür ve genellikle bağışıklık sistemi düşük olan kimselerde görülür.

Foto: shutterstock

MENENJİT HASTALIĞI BULAŞICI MIDIR?

Viral ve bakteriyel menenjit bulaşıcıdır. Bağlantı, öksürük, hapşırık aracılığıyla insandan insana bulaşabilir. Menenjit herkese bulaşabilir, ama beş yaşın altındaki çocuklarda, 16-25 yaş arası gençlerde ve 55 yaş üstü kimselerde daha sık görülmektedir. İnsanların birbirlerine yakın yaşadığı kalabalık bölgelerde sık görülen bir durumdur. Buna bağlı olarak da yatılı okullarda okuyan çocuklara ve askerlere bulaşma ihtimali daha yüksektir.

MENENJİT BELİRTİLERİ NELERDİR?

Erken menenjit belirtileri gribi (influenza) taklit edebilir. Semptomlar birkaç saat içinde ya da birkaç gün içinde gelişebilir.

2 yaşından büyük herhangi bir kişide mümkün semptom ve bulgular şunları içerir:

– Baş ağrısı,
– Yüksek alev,
– Boyun tutulması,
– Ense sertliği,
– Mide bulantısı ve kusma,
– Aydınlık ışığa bakmaktan kaçınma,
– Fikir bulanıklığı,
– Havale,
– Soğuk el ve ayaklar,
– Titreşim,
– Çabuk solgun alıp verme,
– Eklem ve kas ağrıları,
– 2 yaşından küçük çocuklarda eksik yemek yeme, matem veya fazla tiz yas, benzi atmış ve lekeli bir dış görünüş, kafada bulunan bıngıldağın aşırı gergin ve şiş olması, kaskatı olma.

Foto: shutterstock

Yenidoğanlarda belirtiler

Yenidoğan ve bebeklerde aşağıdaki belirtiler görülebilir.

Bunlar:

– Yüksek ateş
– Kesintisiz inleme
– Aşırı uyku hali ya da çabuk sinirlenme
– Durağanlık ya da halsizlik
– Yetkisiz gıda
– Bebeğin kafasının üstündeki yumuşak noktada (bıngıldak) bir çıkıntı (fontanel)
– Vücudunda ve boynunda sertlik

MENENJİT TEDAVİSİ

Tedavi menenjit tipine bağlıdır.

Bakteriyel menenjit

Akut bakteriyel menenjit derhal intravenöz antibiyotiklerle ve ara sıra kortikosteroidlerle çare edilmelidir. Bu iyileşmeyi sağlamaya ve beyin şişmesi ve nöbetler gibi komplikasyon riskini azaltmaya tezgâhtar olur.

Antibiyotik veya antibiyotik kombinasyonu, enfeksiyona neden olan bakteri türüne bağlıdır. Doktorunuz menenjitin kesin nedenini belirleyene kadar geniş spektrumlu bir antibiyotik önerebilir.

Viral menenjit

Antibiyotikler viral menenjiti çare edemez ve birçok vaka birkaç hafta içinde kendi kendine düzelir.

Hafif viral menenjit vakalarının tedavisi çoğunlukla şunları içerir:

– Yatak istirahati
– Bol istikrarsız
– Ateşi düşürmeye ve vücut ağrılarını hafifletmeye yardımcı olan reçetesiz de satılan ağrı kesici ilaçlar

Doktorunuz beyindeki şişmeyi azaltmak için kortikosteroidleri ve nöbetleri denetlemek için antikonvülsan bir ilaç reçete edebilir. Bir herpes virüsü menenjitinize neden olduysa, antiviral bir hap mevcuttur.

Diğer menenjit türleri

Menenjitin nedeni tamamiyle kesin değilse, doktorunuz neden belirlenirken antiviral ve antibiyotik tedavisine başlayabilir.

Kronik menenjit tedavisi altta yatan nedene dayanmaktadır. Antifungal ilaçlar mantar menenjitini tedavi eder ve spesifik antibiyotiklerin bir kombinasyonu da tüberküloz menenjiti çare edebilir. bununla beraber, bu ilaçların ciddi tabi etkileri olabilir, bu nedenle bir laboratuvar testi nedenin mantar olduğunu doğrulayana değin çare ertelenebilir.

Alerjik reaksiyona veya otoimmün hastalığa emrindeki enfeksiyöz olmayan menenjit kortikosteroidlerle tedavi edilebilir. Bir Takım durumlarda, durum kendiliğinden iyileşebileceğinden çare gerekmez. Kansere bağlı menenjitte, spesifik kanser tedavisi gerekir.

İLGİLİ HABERMenenjit hastalığı neden olur?Menenjit hastalığı neden olur?
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER