Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Halkı Hastanesi’nde ilk kalp ameliyatı

Pandemi sürecinde hizmete açılan ve Türkiye’nin Covid-19 ile mücadelesine katkı maddesi karşılayan Prof.

Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Halkı Hastanesi’nde ilk kalp ameliyatı

Pandemi sürecinde hizmete açılan ve Türkiye’nin Covid-19 ile mücadelesine katkı maddesi karşılayan Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Büyük Kasaba Hastanesi’nde birincil yürek ameliyatı gerçekleştirildi.

Melek ve Seyfi Çetin çiftinin 27 haftalık olarak dünyaya gelen ve erken doğumdan kaynaklı kalp rahatsızlığı yaşamış bebeği 1 ay boyunca yoğun bakımda kaldı. Uygulanan ilaç tedavisinin arkasında küçük bebeği ameliyata elde etmek için hazırlıklar başladı. Bebeğin durumundan nedeniyle yoğun bakım ünitesi ameliyathaneye çevrilerek işlem burada gerçekleştirildi. Çocuk Yürek Cerrahı Prof. Dr. Ali Rıza Karacı’nın yaptığı 1 saatlik ameliyatla minik bebeğin kalp rahatsızlığı giderildi.

ADI ‘UMUT CAN’ OLDU

Erken doğum olması nedeniyle hala tedavisi süren bebeğin ameliyatının başarılı geçtiğini öğrenen ailesi büyük mutluluk yaşadı. Aile, adını Can koymayı planladıklarını ama doğumdan sonradan yaşadığı hastalık nedeniyle iyileşmesini her gün büyük bir umutla bekledikleri bebeğin adını Umut Can koydukları belirtti. Ailesinin ilk bebeği olan Umut Can’ın tedavisi devam ederken aile küçük bebeği kucaklarına alacakları günü bekliyor.

“KÜÇÜK BİR KALBİN BÜYÜK BİR AMELİYATINI YAPTIK”

Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Halkı Hastanesi'nin birincil yürek ameliyatını gerçekleştiren ve küçük bebeğin çare sürecinin devam ettiğini Çocuk Yürek Cerrahı Prof. Dr. Ali Rıza Karacı, “Bebeğimiz 27 haftalıkken doğru, 900 gram ağırlığında, bu hastalarda normalde kapanması gereken bir açıklık vardır. Bu damar açık kaldığı vakit hasta kalp yetmezliğine giriyor, solunum cihazına yan kalıyor. Biz ameliyatla oradaki açıklığı kapattık.

Bu çocuğun ameliyatını gayet güzel şekilde yaptık, başarılı geçti. Bu çocuklar tehlikeli oldukları için oldukları yerde ameliyatlarını yapıyoruz. Yoğun bakımda yatıyorlar çoğunlukla, yoğun bakımı ameliyathaneye dönüştürüyoruz. Çünkü ameliyathaneye transferleri daha riskli oluyor. Ameliyathane şartlarını yoğun bakımda oluşturduktan sonra burada ameliyatlarını yapıyoruz. Daha Sonra yoğun bakımda kalmaya devam ediyor.

Bundan sonradan akciğerlerinin seri bir şekilde toparlanmasını bekliyoruz. İlerleyen birkaç hafta içinde de çoğunlukla solunum cihazından ayrılıyorlar. Cemil Taşcıoğlu Hocamızın adının verildiği hastanenin birincil ameliyatı; ufak bir kalbin büyük bir ameliyatını yaptık. O nedenle bizde fazla sevinçliyiz” dedi.

“DÜNYALAR BENİM OLDU”

Tüm afiyet çalışanlarına fazla teşekkür ettiğini ifade eden anne Melek Çetin, “Yüksek tansiyonum vardı, erken doğum oldu. Bu rahatsızlığı öğrendik lakin Allah’a şükür iyi. Fazla kuvvet. Dua ettim bol bol, bir saate yakın sürdü. Ameliyattan daha sonra dünyalar benim oldu, çok sevindim” şeklinde konuştu.

“BİZİM İÇİN UMUT OLDU”

Umut Can’ın ameliyatının başarılı geçmesiyle büyük mutluluk yaşadıklarını söyleyen baba Seyfi Çetin, “Eşim erken doğum yaptı, doktorlarımız bizi her gün bilgilendirdi. Önceki amaçları hap tedavisiydi sonra ameliyata başvurdular. İlaç tedavisiyle düzelmeyeceğini öğrendiler yaklaşık 1 aylık süreçte ilaç tedavisi uyguladılar. Bir ay her tarafında bu hastanede yoğun bakım ünitesinde ilaç tedavisi uygulandı.

Dün data almaya geldiğimizde doktorumuz bize bu açığın kapatılması gerektiğini söyledi. Tüm doktorlarımıza afiyet çalışanlarımıza teşekkür ediyoruz. Hem üzüntüyü ayrıca sevinci bir arada yaşadım. Doktorumuz bize ameliyat öncesinde fazla umut verici konuştu. Ameliyattan çıktığında da iyi haberini almak bizim için fazla sevindirici oldu.

İlk çocuğumuz bizi hayata baştan bağladılar. Yeni hastanemizdeki tüm çalışanlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Ellerinden gelen tüm özveriyi gösteriyorlar. Adı Umut Can Çetin, Can ismini zaten düşünüyorduk. Böyle erken doğum neticesinde yaşaması ve bizim için bir umut olması neticesinde başına da Umut ismini koyduk” diye konuştu. İHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER