Prof. Dr. Özlü: Virüsü taşıyıp bulaştıran sayısı pozitif vaka sayısından fazla

Bilim Kurulu Üyesi Prof.

Prof. Dr. Özlü: Virüsü taşıyıp bulaştıran sayısı pozitif vaka sayısından fazla

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, salgının devam ettiğine vurgu yaparak, vatandaşları dikkatli olmaları yönünde uyardı. Corona virüsütaşıyıp bulaştıran sayısının pozitif vakalardan fazla olduğunu ifade eden Özlü, şunları söyledi:

“Ciddi sayıda toplumda virüs taşıyan ve dolaşan insanlar var. Tabi ki bunlar test yaptırıp pozitif çıkanlar, bir de test yaptırmayıp pozitif olanlar var. Az semptomatik olanlar veya rahatsız olduğu halde hekime gitmeyenler, evde kalanlar var. Virüsü taşıyıp bulaştıran sayısı pozitif vaka sayısından daha fazla. Onun için dikkatli olmakta fayda var.”

“KAYGI İÇİNDE YAŞIYORUM”

Vatandaşlardan Cansu Sabu ise sürekli corona virüsü hastalığına yakalanıp yakalanmadığı konusunda tereddütler yaşadığını belirterek, Her eklem ağrısında, öksürünce ve ya burnum akınca genellikle acaba sorusu aklıma gelir. Acaba corona mı oldum? Ben gencim. Bizde çok fazla belirti olmuyormuş. Genellikle taşıyıcı olduğumuz söyleniyor. O yüzden çevremdeki insanlar için endişeleniyorum. Sürekli kaygı içinde yaşıyorum. Şimdiye kadar hiç test yaptırmadım diye konuştu.

Hastalığı daha önceden geçirdiğine inanan Begüm Taşdemir de, “Muhtemelen bu hastalığı geçirdim. Ama hiç belirtim olmadı. Ne kadar çok korunursan korun, mutlaka bu hastalık insanı bir şekilde buluyor. Daha önce test yaptırdım. Negatif çıktı. Kendimi kötü hissettiğimde genellikle odamdan bile dışarı çıkmamayı tercih ediyorum” ifadelerini kullandı.

İlginizi ÇekebilirProf. Dr. Özlü cevapladı: Aşı ne zaman korumaya başlar?Prof. Dr. Özlü cevapladı: Aşı ne zaman korumaya başlar?

HAFİF ATLATMIŞ OLABİLİRİM

Abdullah Erbölükbaş ise, Genellikle vücudumdaki her türlü ağrıda, burun akıntısında korona oldum galiba diyorum. Şimdiye kadar testlerde çıkmış bir pozitifliğim yok. Ama muhtemelen bu hastalığı geçirdim. Hafif atlatmış olabilirim diye konuştu. (DHA)

İlginizi ÇekebilirSon dakika... Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 25 Ocak tablosuSon dakika... Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 25 Ocak tablosu
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER