Salgın antimikrobiyal hastaneleri gündeme getirdi: Temiz hava koşul

Yeditepe Üniversitesi Kurucu ve Onursal Başkanı Bedrettin Dalan, “Havalandırma sistemi, mikrop ve virüsün yayılımında önem taşır.

Salgın antimikrobiyal hastaneleri gündeme getirdi: Temiz hava koşul

Yeditepe Üniversitesi Kurucu ve Onursal Başkanı Bedrettin Dalan, “Havalandırma sistemi, mikrop ve virüsün yayılımında önem taşır. Eğer bir hastanede sürekli benzer hava dönerse, içerideki hava soğutularak yeniden aynı ortama kazandırılıyor demektir. Bu da mikropların bir odadan başka bir odaya taşınarak, hastane içine yayılmasına niçin olabilir.

Hastane inşaa ederken dikkat ettiğimiz manâlı noktalardan biri, hastanede aralıksız dışarıdan alınan taze havanın temizlendiği bir sistem kurmak oldu. Bir hastanenin içinde sürekli aynı hava dönmemeli” dedi.

ANTİMİKROBİYAL ÖZELLİK SAĞLAYAN MİLLİ MOLEKÜL

Yakın arkadaşı, eski Devlet ve Enerji Bakanı Veysel Atasoy, yıllar önce hastane mikrobu nedeniyle Ankara'da hayatını kaybettiğinde, fazla etkilendiğini ve üzüldüğünü gösteren Bedrettin Dalan, “Onun ölümünden kısa zaman daha sonra, dünyada hastane mikrobuna en korunaklı hastaneyi inşa etmek üzere yola çıktık. Üniversitemizin teknolojisi baştan sona antimikrobiyal özellik sağlayan bir molekül geliştirdik.

Bu molekülün temelinde bor var. Adamakıllı yerli ve milli bir molekül. İmalatçılarla konuşup 40'a yakın deney yaptık. Hastanemizdeki bütün yüzeyleri bu maddeyi kullanarak ürettirdik. Yüzeylere ilave olarak, kapı kolu, elektrik düğmesi, tuvalet kapağı, duvarlar vb. tümü mikrop öldürücü ayla getirildi. Bu molekül doğru, hastanenin içinde, virüs dâhil, mikropları etkisiz ayla getiriyoruz. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi bu özelliğiyle literatüre geçti. Dünyada birincil ve tektir. İkincisi yok” ifadelerini kullandı.

“HASTA ODASINDA SOLUNAN HAVA İLE AMELİYATHANEDE SOLUNAN HAVA AYNI”

Dalan hastanelerdeki havalandırma sisteminin önemi hakkında da şu bilgileri verdi:

“Burada manâlı olan, dıştan taze hava edinmek ve filtre ederek, mikroplardan arındırmaktır. Dıştan aldığımız taze havayı, klima santrallerinde kullandığımız filtreler üzerine uyguladığımız özel molekülümüz sayesinde ameliyathane standardında temizleyerek, hasta odaları ve tüm hastanede kullanıyoruz. Özel molekülümüzü kullanarak yaptığımız filtrelemeyle havayı mikroplardan arındırıyor, ameliyathane standardında pak havaya ulaşabiliyoruz. Bu sayede, hastanın sıradan odada soluduğu hava ile ameliyathanede soluduğu hava aynı oluyor.

AMELİYAT SONRASI ÖLÜMLERİN YAKLAŞIK YÜZDE 60'INDAN HASTANE MİKROBU SORUMLU

Bedrettin Dalan, “Açık yaradaki en büyük tehlike hastane mikrobudur. Bunu değil etmenin tek çaresi ise hijyenik hastane yapmaktır. Yüzeylerin antibakteriyel hale getirilmesi yetmez. Hastanın yattığı karyoladan kullandığı bütün eşyalara değin dezenfekte edilmesi gerekir. Bu noktada karyola ve yatakların yıkanabilir olması önemli. Bunlar maliyeti yükselten unsurlar olsa da insan hayatından daha kıymetli değil. Biz bu nedenle ayrıcalık vermedik” sözlerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER