Sperm kalitesi nasıl kavranabilir?

Ergenliğe ulaşmış bir erkek her gün yaklaşık 0.002 inç (0.05 milimetre) uzunluğunda milyonlarca sperm hücresi üretir.

Sperm kalitesi nasıl kavranabilir?

Ergenliğe ulaşmış bir erkek her gün yaklaşık 0.002 inç (0.05 milimetre) uzunluğunda milyonlarca sperm hücresi üretir. Bir sperm bir yumurta hücresine ulaştığında, yumurtaya girmek için kuyruğunu dışarıya bırakıp, yumurta zarını deler, geçer ve yumurtayı döller. Çocuk sahibi olamayan çiftlerin yaklaşık yarısında erkeğin sperm kalitesiyle ilgili sorunlar etkendir. Dünya Sıhhat Örgütü'nün yaptığı araştırmalar dünya genelinde erkeklerde sperm sayısı ve kalitesinin artan bir şekilde negatif etkilendiğini göstermektedir. Peki, sperm kalitesi nasıl anlaşılabilir? Bilinmesi gerekenleri haberimizde sizler için derledik.

SPERM HAKKINDA

Erkek üreme sistemi, testis, üretra, vas deferens, prostat bezi, seminal vezikül ve penisi içerir. Testisler, sperm imal bölgeleri olan, seminifer boru adı verilen helezoni yapılar içerir. Sperm üretimi, testislerde gerçekleşir. Ergenliğe ulaşmış bir erkek her gün takriben 0.002 inç (0.05 milimetre) uzunluğunda milyonlarca sperm hücresi üretir.

SPERM NASIL OLUŞUR?

Testislerde ufak bir tüp sistemi bulunmaktadır. Seminifer tübüller adı verilen bu tüpler, erkek cinsiyet hormonu olan testosteron dahil olmak üzere hormonların sperm haline dönüşmesine niçin olan germ hücrelerini barındırır. Germ hücreleri, baş ve kısa kuyruklu kurbağa yavrularına benzeyene kadar bölünür ve değişir.

Kuyrukları spermi epididimis denilen testislerin arkasındaki bir tüpe iter. Sperm takriben beş hafta baştan başa epididim içerisinde ilerleyerek gelişimini tamamlar. Epididimden çıktıktan daha sonra sperm vas deferens'e geçer.

Bir erkek cinsel aktivite için uyarıldığında, sperm meniyi oluşturmak için seminal sıvıyla karışır (seminal veziküller ve prostat bezi tarafından üretilen beyazımsı bir akışkan) Stimülasyonun (vücutta uyarıcı reaksiyon, orgazm) bir sonucu olarak, sperm üretra aracılığıyla penisin dışına itilir (boşalır).

Bir germ hücresinden yumurta dölleme yeteneğine sahip olgun bir sperm hücresine gitme süreci yaklaşık 2,5 ay sürer.

SPERM KALİTESİ NASIL ANLAŞILIR?

Spermin sayısına, hareketliliğine ve yapısal bozukluğu olup olmadığına sperm analizi ile bakılır. Sperm analizinde esas olarak; sperm sayısı, sperm hücrelerinin yapısı ve spermlerin hareket kabiliyeti değerlendirilir.

Genel olarak eşlerin herhangi bir korunma yöntemi uygulamadan ve ahenkli cinsel ilişkiye girmelerine karşın 1 sene her tarafında gebelik elde edememesi durumunda mutlaka sperm testi yaptırmaları gerekir.

Sperm testinin olağan değerleri aşağıdaki gibi olmalıdır;

Değerlendirilen parametre Bayağı değer Daha Aşağı-Üstteki değerler

Volüm (mL) >1,5

Mililitredeki spermatoza 15 12-16 sayısı/ml (106/ml)

Totlam spermatoza sayısı 39 33-46 (106/ejakulat)

Toplam ileri 32 31-34 hareketlilik (%)

Canlı spermatozoa (%) 58 55-63

Şekil (alışılagelmiş %) 4 3-4

PH ≥ 7.2

İLGİLİ HABERSperm testi nedir? Normal sperm değerleri kaç olmalı?Sperm testi nedir? Bayağı sperm değerleri kaç olmalı? İLGİLİ HABERAzospermi nedir, nasıl tedavi edilir?Azospermi nedir, nasıl tedavi edilir?
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER