Sporcuları bekleyen 4 büyük tehlike

TFF Başkanı Nihat Özdemir; bir zaman önce Türkiye'deki futbol liglerinin 12 Haziran'da bitmiş başlamasının planlandığını açıkladı.

Sporcuları bekleyen 4 büyük tehlike

TFF Başkanı Nihat Özdemir; bir zaman önce Türkiye'deki futbol liglerinin 12 Haziran'da bitmiş başlamasının planlandığını açıkladı. Kimi ‘oynanamaz', kimi ‘oynansın' derken yeni bir tartışma başladı…

Daha önce basketbol, futbol ve güreş milli takımlarımızın ve Galatasaray'ın kulüp doktorluğunu yapan Dr. Adnan Bağrıaçık'a “Siz ne dersiniz?” diye sordum…

Dr. Adnan Bağrıaçık

“4 büyük tehlike var… En sonda söyleyeceğim şeyi en başta söyleyeyim: Lig her yerde başlasa bile büyük ihtimalle yarıda kalır!” dedi. Liglerin açılması durumunda 4 tehlikeyi şöyle sıraladı:

1 – Takımdaki riskler: Bir Takım oyuncu, antrenör, sağlık ekibi, malzemeci ve öteki yardımcı personeller elde etmek üzere takriben 50 kişiden oluşuyor. Bu 50 kişinin ilk olarak her birinin kendi evlerindeki risklerden başlayabiliriz.

Evlerinde en azından eşleri dışarı çıkıp alışveriş yapıyordur, eve temizlikçi, sürücü gibi gelen asistan personeller gibi ekstra kişileri de sayarsak zaten her oyuncu, her kişi birer corona riski taşıyor olabilir.

2 – Tesislerdeki riskler: Diyelim fakat bu 50 kişide corona testi negatif, enfeksiyon yok. Bunlar antrenmana çıktılar. Burada tehlike kümesi birazcık daha genişler.

İdareciler (Fatih Terim–Abdürrahim Albayrak gibi…) saha bakımından sorumlu olanlar, mutfak elemanları, güvenlikçiler derken takriben minimum 30 birey daha ekleyin bu tehlike alanına. Fenerbahçe'nin iki saha çalışanı ve idarecisinde yeni 3 (+) deneme sonuçları açıklandı.

3 – Yolculuk–uçak–otel riskleri: Diyelim oysa tesislerden antrenmanlardan da sorunsuz çıktık. Maça giderseniz sizi havaalanına içeren otobüs, asistan, havaalanı ortamı, uçak içi havası, hostesler, karşılaşabileceğiniz hayranlar, kalacağınız otel ortamı, otel çalışanları derken risk kümesi biraz daha büyüdü mü? Doğrusu en riskli bölge maalesef havalimanı ortamı gibi görünüyor.

4 – Maçtaki riskler: Geldik sahaya… Karşınızdaki 11 futbolcu, hakemler, protez kulübeleri, güvenlikler, idareciler, TFF sorumluları, kameramanlar, stat görevlileri (ışık-çim-temizleme-vb.), yayıncı kuruluş spikerleri vs. derken oldu mu risk kümesi kocaman patlamaya hazırlanmış bir balon?

Yani uzun sözün kısası bu meslek fazla baskı! Tek şansımız bir mucizeyle önümüzdeki günlerde virüsün ansızın bir mutasyon geçirmesi ve etkisinin hafiflemesi. Tek bir sporcunun bile bu süreci kalıcı akciğer hasarı ile geçirmesi maalesef çok ağır bir sonuç olur.

Nitekim, Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara; corona enflamasyonu sonrası akciğerlerde daimi problem olabileceğini söyledi. Futbolcuların direkt akciğer kapasitesi ve nefesle işlerinin olduğunu düşündüğümüzde başka bir laf söylemeye lüzum kalmıyor.

İlgili Haber İBB Bilim Kurulu uyardı: AVM'leri açmak ve ligleri başlatmak için erken İBB Covid-19 Bilimsel Danışma Kurulu; AVM, kuaför ve berberlerin açılması, futbol liginin başlatılması kararlarının çok erken olduğuna dikkat çekerek “Erken bir rahatlama, salgının bitmiş tırmanmasına niçin olabilir” uyarısında bulundu. Kurul, toplu taşımada tehlike oluşmaması için kurum ve kuruluşların mesai saatlerinin kaydırılmasını da önerdi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER