Üçüncü doz COVID aşısında yan etkiler daha şiddetli

Pandemiyi sonlandırmak ve virüsün yayılımını engellemek için aşı çalışmaları devam ediyor.

Üçüncü doz COVID aşısında yan etkiler daha şiddetli

Pandemiyi sonlandırmak ve virüsün yayılımını engellemek için aşı çalışmaları devam ediyor. ABD’de bilim insanları şimdi de üçüncü bir doz aşı üzerinde çalışıyor. İki doz aşı almış kişileri daha da güçlendirmek için üçüncü bir doz verilmesi ile ilgili araştırmalar devam ediyor.

Çalışmanın yapıldığı üniversitede virolog olan Joseph Hyser da gönüllü katılımcılardan biri oluyor. Hyser Insider’a yaptığı açıklamada; Moderna’nın güçlendirici dozunun kendisinde ikinci doz Pfizer aşısına benzer yan etkilere neden olduğunu, ancak üçüncü aşının yan etkilerinin daha şiddetli olduğunu söyledi.

MODERNA İLE GÜÇLENDİRME SAĞLANABİLECEK Mİ?

Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından finanse edilen çalışma, ABD’deki her yaştan yetişkin için farklı corona virüsü güçlendirici aşılarının karıştırılmasını değerlendirecek. Şimdilik, çalışma yalnızca tek doz Moderna aşısıyla desteklenmeyi inceliyor. Aşıların diğer kombinasyonları ve hangi sırayla alındıkları daha sonra çalışmaya eklenecek.

Araştırmaya gönüllü olarak katılan Hyser ise Moderna’nın yan etkilerinin daha yoğun olduğunu ancak biraz ibuprofen ve bir günlük dinlenme ile bunların azaldığını söyledi: “Pfizer’de biraz üşüdüm, biraz kas ağrım oldu ama hiçbir şey beni normal günlük aktivitelerimi yapmaktan alıkoymamıştı. Ancak üçüncü doz güçlendirici biraz daha şiddetliydi. Ertesi gün çok sıkı bir jimnastik antrenmanı yapmışım gibi ya da sert bir yumruk atılmış gibiydi.”
Hyser titreme ve kol ağrısı ile uyandığını ekledi ve ağrıları hafifletmek için ibuprofen aldığını ekledi.

İlginizi ÇekebilirÜçüncü doz corona virüsü aşısı ile ilgili dikkat çekici sonuçÜçüncü doz corona virüsü aşısı ile ilgili dikkat çekici sonuçİlginizi ÇekebilirHerkes onu konuşuyor: Üçüncü doz corona virüsü aşısı olduHerkes onu konuşuyor: Üçüncü doz corona virüsü aşısı olduİlginizi Çekebilir'İnaktif aşıda üçüncü doz gerekebilir''İnaktif aşıda üçüncü doz gerekebilir'
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER