Amasya 'Anadolu’nun Venedik'i oluyor

Amasya Valiliği, Amasya Belediyesi ve Devlet Su İşleri (DSİ) iş birliğiyle uygulanan projenin ilk etabında Amasya-Taşova karayolu köprüsü ile Kunç Köprü arasındaki bölümde iş makineleri ırmak yatağını temizledi.

Amasya 'Anadolu’nun Venedik'i oluyor

Amasya Valiliği, Amasya Belediyesi ve Devlet Su İşleri (DSİ) iş birliğiyle uygulanan projenin ilk etabında Amasya-Taşova karayolu köprüsü ile Kunç Köprü arasındaki bölümde iş makineleri ırmak yatağını temizledi. Ardından kamyonlarla taşınan toprak ve taşlarla nehrin iki kıyısına dolgu yapıldı. 900 metrelik kısımda 27 bin700 metreküp kazı, 10 bin 500 metreküp dolgu ve 3 bin 800 metreküp taş tahkimat uygulandı. Böylece su seviyesinin yükselmesi sağlandı. İkinci etapta ise İstasyon Köprüsü ile Şirin Köprüsü arasında aynı çalışmanın uygulanmasına başlandı. Tarihi Yalıboyu Evleri ile sur duvarlarının sıralandığı İstasyon Köprü ile Kunç Köprü arasında kalan bölüm ise sit alanı olduğundan proje dışında tutuluyor.

“Yeşilırmak'ı cazibe merkezi haline getirmeyi amaçlıyoruz”

Geçmiş medeniyetlerin mirasına sahip çıkmak ve şehrin turizm potansiyelini en üst seviyede kullanmak adına çeşitli çalışmaları projeler uyguladıklarını belirten Amasya Valisi Mustafa Masatlı, “Amasyamızın doğal hazinesi olan Yeşilırmak Nehri'ni temiz ve düzenli bir çehreye kavuşturarak cazibe merkezi haline getirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Murat Çelik

iha.com.tr üzerindeki haberler özet şeklinde yayınlanmaktadır. Haberin video, fotoğraf ve metnine Abone panelinden ulaşabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER