Çiftçilerin meşakkatli "çeltik" ekimi

Korona virüs (Covid-19) salgınına karşın çiftçiler ekimlerine ara vermeden devam ederken, Karabük'ün en büyük çeltik yetiştiricisi olan Halit Gömeç kadar 106 bölgede 300 dekar alanda yapılan çeltik ekimi başladı.

Çiftçilerin meşakkatli

Korona virüs (Covid-19) salgınına karşın çiftçiler ekimlerine ara vermeden devam ederken, Karabük'ün en büyük çeltik yetiştiricisi olan Halit Gömeç kadar 106 bölgede 300 dekar alanda yapılan çeltik ekimi başladı. Çeltik işçiliğinin en meşakkatli kısmı olan ekim eski usullerle yapılıyor.

Son yıllarda tarımda makineleşmenin hızla artmasıyla biçerdöverle hasadı yapılan pirincin kurutma işlemi de Karabük'te ilk olan 10 ton kapasiteli 'tahıl kurutma ve temizleme makinesi' ile yapılıyor. Çeltik ekimini inceleyen Karabük İl Tarım ve Orman İl Müdürü Çetin Ayvalık, İhlas Haber Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, korona virüs dolayısıyla Tarım ve Orman Bakanlığı olarak seferber olduklarını söyledi.
İl Özel İdaresinden tohumluk tedariki yaptıklarını ve üreticilere dağıttıklarını ifade eden Ayvalık, "2021 için projelerimizi geliştirmek için ortak bir karara vardık. Bu sene itibariyle 5 dönümlük bir alanda test çalışması yapacağız. Çeltik ekim zamanına başlamış bulunmaktayız. İlimizde uzun senelerdir çeltik üretimi yapılmakta. şimdi Üçbaş, Yukarı Kızılcaören ve Bürnük köyü hattında 450 dekarlık alanda çeltik için ruhsat verdik. Ekimlere geçen hafta itibariyle başladık. Kanallar, tabalar hazırlanmış durumda ekim gerçekleştiriliyor. Gelecek hafta içerisinde bütün ekimi tamamlamayı hedefliyoruz. 120-130 günlük vejetasyon süresinden sonra hasadı gerçekleştirilecek" diye konuştu.

Kasıt 390 ton ürün

Yüksek verimler alınan bir bölge olduğunu aktaran Ayvalık, şunları kaydetti:

"Türkiye ortalamasının üstünde verim alıyoruz. Dekardan 866 kilogram verim aldık. Bu yıl daha artı alacağımızı ümit ediyoruz. Geçen yıl bir hastalık yılıydı. 390 ton bir mahsul hedefliyoruz. Gelecek sene de bu rakamı artırmak bizim hedefimiz. Önceki dönemlerde Luna ve Osmanlı çeşitlerini kullanıyorduk. Bu sene yapacağımız denemelerle 5 tane yeni çeşidimizi buraya kazandırdık. Bu çeşitlerimizi gelecek yıllar vatandaşlarımızın üretimine sunacağız."

Bitkisel ve Hayvansal Üretimleri İzleme Kurulunun kurulduğunu da anlatan Ayvalık, "Her hafta valimizin başkanlığında ilgili paydaşlarla toplanıyoruz. Mevcut sorunları tespit ediyoruz, masaya yatırıyoruz, çözüm önerileri konusunda anlaşmaya varılmış oluyoruz. Anında çözüme gidiyoruz. Sahaya indiğimizde gördüğümüz imal ortamının ciddi oranda artışı. Bir önceki yıla göre fide üretimi ve satışımız ile siparişlerimiz üç kat kadar artış oldu. Küçük alanlarda bile bir yükselme oldu. Vatandaşlarımız bu konuda arıyorlar, genelde şu lahza için yazlık ekimi grubu domates, biber patlıcan gibi... Bunu kurum olarak biz vermiyoruz. Fakat vatandaşlarımızı yönlendiriyoruz. Bu sevindirici bir olgu. Bilhassa bu işe meraklı olan üreticilerimize çağrımız şu: Bizim kendimize özgü, endemik olan soy tohumu çeşitlerimiz var. Bunların tohumları ellerinde mevcut ya da yakın imkanlarda bulabilirler, her fideyi dışarıdan almaya gerek yok. Kendi elimizdeki tohumlarla birlikte bunları üretime kazandırabiliriz. Tohumları kendimiz yetiştirip, fideye çevirebiliriz" dedi.

Dijital tarım pazarının faaliyete geçtiğini açıklayan Ayvalık, şu ifadelere yer verdi.

"Üreticilerimiz ürettiklerini genelde yerel pazarda pazarlıyorlar. Fakat bu sene için farklı bir başvuru formu gerçekleştirdik. Bakanımız Bekir Pardemirli'nin talimatlarıyla oluşturulan dijital tarım pazarı faaliyete geçti. İlimizdeki çeltik üreticilerinin bu platforma tescil olmalarını sağladık. Bu platformun özelliği herif ve satıcıyı aynı anda buluşturması."

"Dekar başına 850-900 kilo bekliyoruz"

Çeltik üreticisi Halit Gömeç ise çeltik üretimin ekiminden hasadına kadar geçen 120 jurnal aşamaları anlattı.
Geçen sene yüzde 35-40 oranında bir düşüş yaşandığını anlatan Gömeç, "Toprakları sürüyoruz, taban gübrelemesi yapıyoruz, her yerde traktörle sürüyoruz. Çeltikte toprağı ne dek kurutursan içindeki tohum atmadan önceki hazırlığı kolay olur" dedi.

Toprağın hazırlandığını, suların tabalara verildiğini ve tohumların serpildiğini vurgulayan Gömeç, "12 günlükken ilacını atıyoruz, 35 jurnal olduktan daha sonra her yerde ilaç atıyoruz, 45 günlükken çimen gübresini yapıyoruz. Aralıksız su kontrolünü yaprak Eylül'ün 15'ine dek olgunlaşması oluyor. 120 günde mahsul oluyor. Geçen yıl yüzde 35-40 düşüş vardı. Verimi mevsim şartları belirliyor, sıcağı seven bir bitki, sıcak ve su olacak. Dekara 850-900 kilo bekliyoruz. Karabük'te 450 dönümde ekim yapılıyor, biz ise 300 dönüm yapıyoruz. Biz hasadını yaptıktan sonradan kurutuyoruz, sonradan fabrikalara gönderiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Ersin Turan - Yasin Erdem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER