Kırmızı listeyle koruma altına alınan köpek balığı sahile vurdu

Çanakkale'de akşam saatlerinde sahilde yürüyüş yapan vatandaşlar, kıyıya takriben 1,5 metre uzunluğunda ölü ve boydan badana yarılmış bir köpek balığı vurduğunu gördüler.

Kırmızı listeyle koruma altına alınan köpek balığı sahile vurdu

Çanakkale'de akşam saatlerinde sahilde yürüyüş yapan vatandaşlar, kıyıya takriben 1,5 metre uzunluğunda ölü ve boydan badana yarılmış bir köpek balığı vurduğunu gördüler. İlk önce sıkıntılı olan vatandaşlar, sonradan ölü köpek balığının fotoğraflarını çektiler. Kısa sürede kokmaya başlayan köpek balığından rahatsız olan vatandaşlar durumu belediye ekiplerine bildirdi.

Kıyıya vuran köpek balığının Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından kırmızı listeyle koruma altında tutulan, nesli tükenmekte olan ve Latince ismi "Hex Anchus Griseus" olan altı solungaçlı köpek balığı olduğunu bildiren Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sezginer Tunçer, “Halk aralarında bu balık boz sırça göz olarak tanıdık bir balık. Altı yarıklı canavar olarak ifade edilen balık hassas türler arasında bulunmakta ve boyları 5 metreye dek ulaşmakta. Balık büyük ölçüde yaralı durumda. Karın bölgesinden yaralanmış. Benim tahminim bu zarar büyük tekneler tarafından verilmiş. Çünkü bizim küçük balıkçılarımız bundan korkarlar ve hasar vermezler. Bu balığın bir özelliği ise canlı doğuruyor izlenimini veren derin deniz balıklarındandır. Bu balık kuşkusuz insanlara saldırabilen bir balık değildir. Balık fazla derin sularda yaşamaktadır” dedi.

Utku Yaşar Cüce

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER