Korona virüs tedbirleri Antalya'nın denizine yaradı

Deniz suyunun berrak olduğu gözlenirken, konuya ilişkin tanımlama yapan Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.

Korona virüs tedbirleri Antalya'nın denizine yaradı

Deniz suyunun berrak olduğu gözlenirken, konuya ilişkin tanımlama yapan Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu da doğanın kendi başına kaldığını söyledi. Gökoğlu, “Biyoloji Ile Ilgili çeşitlilik açısından doğa kendisine döndü. Avlanmayan balıklar bile gelecek için birer üretici anaç oldu” dedi.

Sudaki duruluk, havadan da görüntülenirken, korona virüs salgını nedeniyle alınan tedbirler ve yapılan uyarıların peşinde normal zamanda topluluk olan sahil bantları, mesire ve ören yerlerinde, piknik alanlarında; piknik yerine getirmek, balık yetişmek, spor, yürüyüş vb. faaliyetlerde bulunmak yasaklanmıştı. Bu kapsamda turizm kenti Antalya'da da alınan önlemler nedeniyle Konyaaltı Sahili ve falezler kısmı ıssız kalmaya devam ediyor.

Vatandaşların alınmadığı sahilde Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından bakım ve onarım çalışmaları sürdürülürken, deniz suyunun ise epeyce berrak olduğu gözlendi. Yasaktan önce binlerce yerli ve tanıdık olmayan turistin sık sık gidilen yer noktası haline gelen sahil, şimdilerde ise deniz trafiğinin, balıkçılık faaliyetlerinin ve insan aktivitesinin durdurulmasıyla kendini yeniliyor.

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, korona virüs döneminde insanın doğaya etkisinin azalmasıyla doğanın kendine geldiğini söyledi.

“Su berrak ve pırıl pırıl görünüyor”

Bahar döneminin Antalya için kurak geçtiğini aktaran Gökoğlu, “Bu Nedenle denize giren partekül miktarı azaldı. Hem falezlerde kendi kendini temizleyen bir sistem var. Deniz yosunları var, aynı zamanda bütün falez duvarları kaya midyesiyle batmış. Bu midyeler suyu filtre ediyor. Böylece su berrak ve pırıl pırıl görünüyor. Akdeniz'de şu lahza fazla temiz bir su var ve bu şart, geçmişe oranla fark ediliyor” dedi.

“Doğa kendi başına kaldı”

Akdeniz'de fokların bulunduğunu söyleyen Gökoğlu, “Zaman Zaman yat limanına giriyorlar. Dün de balıkçı barınağındaydılar. Aralıksız gezen foklar var. Bu foklar sükunet ve ölçülü olma olduğu için kıyıya yanaşıyor. Hayvan doğasına dürüst döndü. Doğada, kendine döndü. Ayrıca deniz trafiği de azaldı. Deniz trafiği gürültü yapıyordu. Su altındaki ses, havadakinin 5 katı kadar şipşak yayılır. Dolayısıyla bu gürültü su altı yaşamını etkiliyordu. Sesin olduğu yere canlılar gelmiyordu. Rahatsız oluyorlardı ve hemen bu ses de durdu. Sportif balıkçılık, amatör balıkçılık gibi bir takım balıkçılık faaliyetleri de azaldı. Av yasağı da var. Doğa kendi başına kaldı” ifadelerini kullandı.

Biyoloji Ile Ilgili farklılık açışından doğanın kendisine döndüğünü açıklayan Mehmet Gökoğlu, avlanmayan balıkların bile gelecek için birer üretici olduğunu kaydetti. Gökoğlu, bu balıkların yavru üreteceğini ve doğaya kazandıracağını da söyledi.

“Deniz için biz yabancıyız”

Alınan yasakların kalkmasından sonradan da ‘dikkat' uyarısında bulunan Gökoğlu, “Örneğin buradaki paraşüt teknesinin Side'ye gitmemesi lüzumlu. Burada kalması gerekiyor. Bizlerin deniz yaşamını tehdit etmememiz gerekli. Deniz için biz yabancıyız. Deniz içindeki hayat denize yabancı yok o zaten denizin kendisinin canlıları. Biz yabancıyız, biz tesir ediyoruz. İnsan olmasa doğa kendisini toplar” diye ekledi.

Huriye Ferah Vanlı - Suat Metin - Burak Yalman

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER