Uçsuz bucaksız tarlalar sarıya boyandı, kartpostallık manzaralar ortaya çıktı

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde bu yıl 90 bin dönümün üstünde bir alanda ayçiçeği ekildi.

Uçsuz bucaksız tarlalar sarıya boyandı, kartpostallık manzaralar ortaya çıktı

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde bu yıl 90 bin dönümün üstünde bir alanda ayçiçeği ekildi. İlkbaharda ekilen bitki, temmuz ayında yüzünü gösterdi. Sarıya boyanan tarlalar adeta fotoğraf tutkunlarını ve vatandaşları mest ediyor. Vatandaşlar hem doyumsuz manzarayı seyrediyor hem de bol bol fotoğraf çektiriyor.

Ayçiçek tarlasının farklı tonları ve şeklinin güzelliğiyle ilgiyi üzerine toplayarak görenleri kendisine hayran bıraktığını söyleyen Muhtar Mükremin Ateş, "Muazzam bir görüntüye sahip. Ayçiçeği üretiminde ise bir gelişme oldu. Sürekli ekiliyor. Siz de gördünüz, sapsarı bir görüntü var. Bu görüntü olduğu için insanlar geliyor, duruyor, fotoğraf çektiriyor. Mavi ile yeşil, sarı birleşiyor. İnsanlar rahatlıyor. Ayçiçeği üretiminde biraz artış oldu. Bu sene yağışlarımız güzel, sulama sorunlarımız ise az az çözüldüğü için ürünümüz güzel" dedi.

Saray Mahallesi'nde yaşayan bir vatandaş ise "Mahallemizde ayçiçeği ekimi arttı. Buradan gelip geçenler sürekli fotoğraf çektiriyor. Gitgide ise artışlar devam ediyor. Köyümüzün sadece tek sıkıntısı sudur. Sulama sıkıntımız olduğu için arazimiz kırsal kalıyor. Ayçiçekleri ile çok ilgilenen var" diye konuştu.

Ayçiçeği üretimi ilçeye hem ekonomik katkı sağlıyor hem de doğal güzellik kazandırıyor.

Furkan Abrek Ünal -Adnan Aci

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER