SON DAKİKA

Ünlü sanatçılar mahkemeye gidiyor!

Bu haber 11 Ağustos 2017 - 15:43 'de eklendi ve 4 kez görüntülendi. kez görüntülendi.

Hürriyet’ten Dinçer Gökçe’nin haberine kadar 290 şarkının eser işletme belgesinin 195 bin liraya Avrupa Müzik şirketine satıldığına dikkat çeken sanatçı Çelik ve Rafet El Roman hakları ödenmediği gerekçesiyle mahkemeye gidecek. Konu ile ilgili Avrupa Müzik namına ise açıklama yapılmadı.

Dünyanın 60’ı aşkın ülkesinde faaliyet gösteren Universal Music Group’un İstanbul’da bulunan şirketi Universal Müzik Yapım Org. A.Ş, 2000’li yılların başından bu yana icra takipleri, idare krizi ve iptal edilen genel kurul toplantıları ile gündemde. Şirketin bugüne kadarki iki mucizevi genel komite toplantısı mahkemece iptal edildi. Geçen 31 Temmuz’da yapılacağı duyuru edilen genel komite ise yapılmadı.

‘HAKKIMIZ ÖDENMEDİ’ İDDİASI

Universal Müzik’in yaşadığı ‘Kriz’ ABD’de de dava konusu yapılmaya hazırlanırken, şirket bu kere de sanatçılara ait eser işletme belgelerinin satışı ile gündemde. Sanatçılar Çelik ve Rafet El Roman, kendilerine ait şarkıların eser işletme belgelerinin satıldığı Avrupa Müzik’e noter yolu ile ihtarname çekti. Çelik namına noter kanalı ile gönderilen ihtarname 2 Mayıs tarihli. İhtarnamede, usta Çelik’in şarkılarından oluşan albümün Avrupa Müzik ve grup şirketi B. Müzik kadar bitmiş piyasaya sürüldüğü belirtildi.

‘O ALBÜMÜ TOPLATIN’ UYARISI

İhtarnamede, albümün her yerde piyasaya sürülmesinde elde edilen kazanç ile ilgili veri verilmesi istek edildi. İhtarnamede ayrıca, piyasaya sürülen albümün toplatılması ve yeniden çoğaltılmaması istek edildi. Avrupa Müzik’e benzer bir ihtarname de artist Rafet El Roman tarafından gönderildi.

İhtarnamede sanatçıya ait eserlerin çoğaltılarak gelir elde edildiği vurgulandı. İhtarnamede, sanatçıya hak ediş bilgisi verilmediği gibi herhangi bir ödemenin de yapılmadığı kaydedildi. Her iki ihtarnameye de yanıt gelmeyince iki usta da şirkete karşısında dava açmaya karar verdi. Ünlü sanatçıların Avrupa Müzik ile karşısında karşıya gelmesinin ardından ise ilginç gelişmeler yatıyor.

6 AY İÇİN GENEL MÜDÜR OLDU

Batık durumdaki Universal Müz,ik’in en kıymetli varlığı sanatçılara ait eser işletme belgeleri. Dava dosyalarında bulunan belgelere göre 17 Kasım 2011’de şirketin mucizevi genel kurulu yapıldı. 5 İngiliz yöneticinin temsil edildiği genel kurul sonrası alınan karar gereği Avrupa Müzik’in de sahibi olan Cengiz Erdem 6 ay süreliğine Universal Müzik’in genel müdürü olarak atandı. Erdem’in genel müdürlük görevi 24 Kasım resmen başladı. Erdem’in göreve gelmesi ile birlikte yoğun bir trafik yaşanmaya başladı.

BİR HAFTA DAHA SONRA DEVRİ YAPTI

Cengiz Erdem’in göreve gelmesinden bir hafta daha sonra Universal Müzik’e ait 233 eser işletme belgesi 190 bin TL’ye Avrupa Müzik Üretim Prodüksiyon Yay. A.Ş. şirketine devredildi. Noter kanalı ile yapılan devir sözleşmesini Universal Müzik adına genel müdür Erdem imzaladı. 17 Şubat 2012’de ise bu defa 57 sanatçıya ait eser işletme belgesi 5 bin TL’ye Avrupa Müzik’e geçti. Universal Müzik namına devri yapan ad tekrar Cengiz Erdem oldu.

LİSTEDE KİMLER YOK FAKAT

Devri yapılan eser işletme belgelerinin ait olduğu 290 artist arasında Muazzez Abacı, Athena, İzel, Çelik, Ercan Saatçi, Nazan Öncel, Şebnem Ferah, Gülşen, Yalın, Nükhet Duru, Levent Yüksel, Grup Gündoğarken, Rafet El Roman, Kargo, Kerem Görsev, Müslüm Gürses, Soner Arıca, Gökhan Özen, Nalan, Petek Dinçöz, Fahir Atakoğlu, Zülfü Livaneli gibi ünlü starlar da vardı.

MAHKEME DEVRİ İPTAL ETTİ

Bu eserlerin Avrupa Müzik’e devrinin iptali ve tazminat talebi ile İstanbul Ticaret Mahkemesinde 3 yıl önce dava açıldı. B grubu ayrıcalıklı bir adet hissenin sahibi olan Süha Yavuz’un açtığı davada mahkeme kararını geçen yılın başında verdi. Mahkeme, eser işletme belgelerinin Avrupa Müzik’e devrini sağlayan sözleşmelerin her birinin yoklukla malül olduğunun tespiti ile atama sözleşmelerine konu eser işletme belgelerinin Universal Müzik.A.Ş.’ye iadesine karar verdi. Yani eser işletme belgelerinin Avrupa Müzik’e devrini karşılayan sözleşmeleri iptal etti.

Karara ilişkin Yargıtay süreci devam ediyor. Eserlerin devrine ilişkin verilen mahkeme kararının Yargıtay süreci devam ederken tazminat davası da öbür bir mahkemede görülmeye başlandı. İstanbul 20. Ticaret Mahkemesinde görülen davada da, duruşma 2 Temmuz 2014’te ihtiyati tedbir kararı verdi. Bu kararla, eser işletme belgelerinin üçüncü kişilere devrine engel konuldu.

‘DAVA AÇMA YETKİSİ DEĞIL’

Söz konusu davaya Avrupa Müzik ve sahibi Cengiz Erdem adına 24 sayfalık kapsamlı bir savunma sunuldu. Savunma dilekçesinde ilk önce, davanın usulden reddine karar verilmesi istendi. Dilekçede, davayı açan Süha Yavuz’un dava açma yetkisine sahip olmadığı kaydedildi. Dilekçede ayrıca, söz konusu davanın süre aşımına uğradığı öne sürüldü. Dilekçede, devri yapılan belgeler için ödenen 195 bin TL’nin de rayiç değerlere uygun olduğu savunuldu. Mahkeme verdiği kararda şirket ortağı olan Süha Yavuz’un dava açmakta menfaatinin bulunması nedeniyle faal husumete sahip olduğuna karar verdi. Bu davaya ilişkin işlem halen sürüyor.

MÜDÜRÜ OLDUĞU ŞİRKETİN İFLASINI İSTEDİ

Universal Müzik’e karşı açılan işaret bir davanın daha bulunduğu anlaşıldı. İflas talepli anılan davayı Avrupa Müzik açtı. Laf konusu davada alacak tutarı ise 115 bin TL seviyesinde. Universal Müzik’e karşı iflas davası açıldıktan kısa bir vakit daha sonra yapılan ve daha sonra yoklukla malül olduğu duruşma kararıyla kesinleşen genel kurulda şirketin genel müdürü, şikayetçi konumdaki Avrupa Müzik’in sahibi Cengiz Erdem oldu.

İstanbul 1. Ticaret Mahkemesinde görülen davanın bir sonraki duruşması 5 Ekim’de yapılacak.

ERDEM AÇIKLAMA YAPMADI

Konu ile ilgili açıklamalarını elde etmek için soruları yazılı olarak gönderdiğimiz Cengiz Erdem’den ise herhangi bir tanımlama gelmedi.

KRİZİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Artist Çelik, “Universal Müzik” krizi ile ilgili sürecin takipçisi olacaklarını aktararak özet olarak şunları kaydetti: “Gönderdiğim ihtarnameye bir yanıt alamadım, yargı taleplerimiz konusunda bu değin ilgisizliği müzik sektörü açısından şanssızlık olarak değerlendiriyorum. Ceza davaları ve tazminat hakları da dahil olmak üzere yasal yolları ardına kadar ve ısrarla peşine düşüp takip edeceğim. Burada sorun Universal Müzik A.Ş’ye ait olan eser işletmelerimizin kesinleşmiş adalet kararlarıyla geçersiz oldukları tespit edilmiş belgeler kullanılarak iç edilmesi ve hukuki olmayan yol ile eserlerimizin Türkiye ve tüm dünyaya pazarlanıp haksız kazanç sağlanmasıdır. Kültür Bakanlığı müfettişlerine de buradan ihbarda bulunuyorum. Sanat dünyasındaki eser üreticileri, haklarının ne kadar gasp edildiği hakkında data sahibi yok, haklarını aramalı bu süreçleri takip etmeli ve takviye vermeli. Sadece MSG yok, MÜYORBİR, MÜYAP ve MESAM da dâhil olmak üzere tüm sanat dünyasının peşine düşüp takip ettiği bu süreçte hukuki bir takım sonuçlar ortaya çıkacaktır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
UA-19473271-8