Ayten Gökçer: Tiyatro ve Aşkın Ustası

Ayten Gökçer, tiyatro sahnesinin önde gelen isimlerinden biridir. Hem tiyatro sanatına olan tutkusuyla hem de aşk konusundaki ustalığıyla bilinir. Onun hikayesi ve eserleri sizi büyüleyecek.

Ayten Gökçer: Tiyatro ve Aşkın Ustası

Aslına bakılırsa bu yorum hiç de haksız sayılmaz... Çünkü Gökçer çifti, tam 45 yıl aynı yastığa baş koydu. Aralarındaki yaş farkı da onların aşkını, uyumunu hiçbir zaman etkilemedi. Birlikte hem kariyerleriyle ilgili çok güzel işlere hem de büyük ve asla unutulmayacak bir aşka imza attılar.

Gençlik ve Kariyer Başlangıcı


Gençlik ve Kariyer Başlangıcı

Ayten Gökçer ya da dünyaya gözlerini açtığı sıradaki adıyla Ayten Kaçmaz, 1940 yılında Ankara'da dünyaya geldi. Çocukluğu da bu kentte geçti. Babasının bir lokantası vardı. Daha küçücük yaşında iri mavi gözleri ve güzel yüzüyle dikkat çeken Ayten Gökçer'in bir erkek bir de kız kardeşi vardı.

O iki yaşındayken annesi ve babası boşandı ama talihsizlik bu ya, henüz 2 yaşındayken anne ve babası boşandı. Bunun hemen ardından annesi başka bir evlilik yaptı. Gökçer'in annesi, babasının ikinci karısıydı. Bu boşanmanın ardından Gökçer'in babası eski eşiyle yeniden evlendi. Annesi küçücük kızını hayatında istemedi ve Ayten Gökçer de diğer kardeşleriyle birlikte babasının ve onun eşinin yanında büyüdü.


Ayten Gökçer: Tiyatro ve Aşkın Ustası

Tiyatro ve Sinema Kariyeri


Tiyatro ve Sinema Kariyeri

Ayten Gökçer, 1952 yılında Ankara Devlet Konservatuarı'nın bale bölümüne girdi. Hayatını değiştiren ise Türk tiyatrosunun duayenlerinden Muhsin Ertuğrul'un onu görmesi oldu. Usta sanatçının önerisiyle Ayten Gökçer, Ankara Devlet Tiyatrosu çocuk bölümüne girdi. 1958 yılında da Ankara Devlet Tiyatrosu'nun oyuncu kadrosunda yerini aldı.

Kamera karşısında da başarı göstermesine rağmen Ayten Gökçer; kariyerinde tiyatroya ağırlık verdi. Aralarında hafızalara kazındığı Yedi Kocalı Hürmüz'ün de bulunduğu birçok yapımda sahneye çıktı.


Ayten Gökçer: Tiyatro ve Aşkın Ustası

Bir Ömre Sığdırılan Aşk


Bir Ömre Sığdırılan Aşk

Ayten Gökçer, meslektaşı ve büyük aşkı Cüneyt Gökçer ile 1962 yılında tanıştı. Bu konuda da Muhsin Ertuğrul'un bir katkısı oldu. Ayten Gökçer'i, Cüneyt Gökçer'e "Bak Cüneyt, tiyatroya bir tek taş geldi. Seni tanıştırayım" dedi... O gün başlayan tanışıklıkları da önce bir aşka sonra da ölüm onları ayırıncaya kadar süren bir evliliğe uzandı.

Ayten ve Cüneyt Gökçer çiftinin evlilik öyküsü de ilginç. Bunu da bir röportajında anlatmıştı Ayten Gökçer. Evlendiklerini bir buçuk yıl herkesten sakladılar. Öncelikle şunu hatırlatalım... Ayten ile Cüneyt Gökçer, 1964 yılında evlendi. Ama bu durumu çevrelerinden yaklaşık bir buçuk yıl kadar sakladılar.


Ayten Gökçer: Tiyatro ve Aşkın Ustası

Ayten Gökçer ve Cüneyt Gökçer, Türk tiyatrosunun en parlak dönemlerine damgasını vuran bir çift olarak sanat tarihine isimlerini yazdırdı. Aynı zamanda sanat dünyasında eşine az rastlanan bir aşkın kahramanları olarak da hatırlanacaklar.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2024, 12:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER