Yüksek ateş kaçtır? Yüksek ateş nasıl geçer?

Virüsler, bakteriyel enfeksiyonlar, güneş çarpması, romatoid artrit gibi bir takım iltihaplanmalar, kanser, antibiyotikler veya bazı ilaçlar, difteri, tetanos gibi bazı aşılar, lupus, inflamatuar bağırsak hastalığı, kan pıhtısı, uyuşturucu kullanımı, çocuklarda diş çıkarma .

Yüksek ateş kaçtır? Yüksek ateş nasıl geçer?

Virüsler, bakteriyel enfeksiyonlar, güneş çarpması, romatoid artrit gibi bir takım iltihaplanmalar, kanser, antibiyotikler veya bazı ilaçlar, difteri, tetanos gibi bazı aşılar, lupus, inflamatuar bağırsak hastalığı, kan pıhtısı, uyuşturucu kullanımı, çocuklarda diş çıkarma ve yiyecek zehirlenmesi gibi nedenlerle ortaya çıkan yüksek alev kaçtır? Yüksek ateş nasıl geçer? Bilinmesi gerekenleri haberimizde sizler için derledik.

ATEŞ NEDİR?

Ateş, vücudun keza minik ayrıca de önemli enfeksiyon ve öteki hastalıklara aleyhinde adi ve sağlıklı reaksiyonudur. Vücudun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olur. Ateş bir semptomdur, bir hastalık değildir. Çoğu insanda ortalama karoser sıcaklığı takriben 37 ° C’dir. Çocuklarda ise vücut ısısı, yetişkinlerden azıcık daha yüksektir.

YÜKSEK ALEV KAÇTIR?

Yetişkinler için yüksek alev değerleri:

– Rektal ya da kulaktan ölçüm: 38 C ve üzeri
– Ağızdan ölçüm: 37,8 C ve üzeri
– Koltuk altından ölçüm: 37,2 C ve üzeri

Çocuklar için yüksek ateş değerleri:

– Rektal veya kulaktan ölçüm: 38,1 C ve üzeri
– Ağızdan ölçüm: 37,6 C ve üzeri
– Koltuk altından ölçüm: 37,4 C ve üzeri

Foto: shutterstock

YÜKSEK ALEV NASIL GEÇER?

Hafif yüksek ateş için doktorunuz ilaç önermeyebilir. Ateşin hafif yükselmesi mikropları öldürerek hastalığın iyileşmesini de sağlayacaktır.

Yüksek ateş durumunda tedavi yöntemleri şunlardır:

İlaç tedavisi

Reçetesiz ilaçlar: Yüksek ve orta şiddetli ateş durumunda doktorunuz Tylenol, Advil, Aspirin gibi ateş düşürücü reçetesiz satılan ilaçları önerebilir. Bu ilaçlar faydalanma talimatlarına ve doktorun tavsiyesine uygun bir şekilde kullanılmalıdır ve doz aşımından kaçınılmalıdır. Bu ilaçlarda doz aşımı ve uzun süreli uygulama karaciğer ve böbrek hasarına sebep olabilir, hatta yaşamsal tehlikeye yol açabilir. Çocuklara aspirin verilmemelidir.

Reçeteli ilaçlar: Ateşe yol açan dipteki sebeplere tabi olarak doktorunuz bir takım ilaçlar reçete edebilir. Mesela eğer ateşe yol açan bakteriyel enfeksiyon ise doktorunuz antibiyotik reçete edecektir. Ateşin sebebi virüs ise antibiyotik verilmez zira virüslerin tedavisi yoktur. Ama bu durumlarda alev düşürmeye yarayan belirti giderici ilaçlar reçete edilebilir ve hastaya bol istikrarsız tüketip istirahat etmesi önerilir.

Çocuklarda alev tedavisi

Özellikle 28 günlükten küçük bebeklerde hastaneye yatırılma ve tahlillerle yatarak tedavi gerekebilir. Bu dek ufak bebeklerde alev ciddi bir enfeksiyondan kaynaklı olabilir ve damar yolu ile ilaç verilmesi gerekebilir. Bebeklerde alev durumunda hastaneye başvurulmalıdır.

Evde çare yöntemleri

Alev vücutta istikrarsız kaybına ve dehidrasyona yol açar, bu yüzden çokça su, meyve suyu ve çorba tüketilmelidir. 1 yaşından ufak çocuklar için dehidrasyon durumunda göstermek için elektrolit ve sudan oluşan solüsyonlar kullanılabilir. Hasta bolca istirahat etmelidir, yoğun fiziksel aktivite ateşi daha da artırabilir bu da tehlikeli durumlara yol açar. Hem hastayı serin yetişmek gerekir. Bu nedenli kalın kıyafetler giyilmemeli, oda ısısı artı yüksek olmamalı ve sadece tek bir yorgan ya da battaniye kullanılmalıdır.

İLGİLİ HABERYüksek ateş kaç derecedir? Corona virüsü ateş yapar mı?Yüksek ateş kaç derecedir? Corona virüsü alev yapar mı? İLGİLİ HABERGebelikte ateş yükselir mi? Gebelikte yüksek ateş neden olur?Gebelikte alev yükselir mi? Gebelikte yüksek ateş niçin olur?
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER