İAÜ Tenis Kadın Takımı, Avrupa Şampiyonu oldu

Karadağ'ın başkenti Podgorica'da düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda İstanbul Aydın Üniversitesi kadınlar kategorisinde 'ilk kez' Avrupa şampiyonluğunu kazanarak Türkiye'ye büyük bir gurur yaşattı. Cemre Anıl, Melis Sezer, Sidal Ak ve Merve Herduran'dan oluşan İAÜ Kadın Tenis Tak.

İAÜ Tenis Kadın Takımı, Avrupa Şampiyonu oldu

Karadağ'ın başkenti Podgorica'da düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda İstanbul Aydın Üniversitesi kadınlar kategorisinde 'ilk kez' Avrupa şampiyonluğunu kazanarak Türkiye'ye büyük bir gurur yaşattı.

Cemre Anıl, Melis Sezer, Sidal Ak ve Merve Herduran'dan oluşan İAÜ Kadın Tenis Takımı, yarı finalde Fransa'nın University of Grenoble Alpes takımını 2-1 yenerek finale çıktı. Finalde ise bir başka Fransa Üniversitesi olan University of Bordeaux ile karşı karşıya gelen İAÜ Tenis Kadın Takımı zorlu geçen müsabakada, 1-1'lik eşitlik sonucunda 3 set üzerinden double maça geçildi. Double sette rakibini 6-3 ve 6-2'lik setlerle üstünlük sağlayan İAÜ Kadın Tenis Takımı, rakibini 2-0 yenerek Avrupa Şampiyonu oldu. İAÜ Tenis Kadın Takımı bu skorla ilk kez bu branşta kadınlarda bir Avrupa Şampiyonluğu elde eden üniversite oldu.

Mert Naci Türker, Burak Bilgin ve Kutsal Korkmaz'dan oluşan İstanbul Aydın Üniversitesi Tenis Erkek Takımı da Avrupa 4'üncüsü olarak turnuvayı bitirdi.MUSTAFA AYDIN: BU YALNIZ ÜNİVERSİTEMİZİN DEĞİL TÜM TÜRKİYE'NİN, TÜRK SPORUNUN BAŞARISIDIR

Karadağ'ın başkenti Podgorica'daki final maçında kadın tenis takımını yalnız bırakmayan İAÜ Mütevelli Heyet Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın şöyle konuştu: "Bu başarı yalnız üniversitemizin değil tüm Türkiye'nin, Türk sporunun başarısıdır. Kızlarımız aynı zamanda bir ilke de imza atmış oldular. İlk kez bir Türk tenis kadın takımı Avrupa Şampiyonu oldu. Bu ayrıca bizlere büyük gurur yaşatmakta. 2014 yılında da erkek takımımız bir ilki yaşatmış ve Avrupa şampiyonu olmuştu. Şimdi de kızlarımız Avrupa şampiyonu olarak Ay-yıldızlı bayrağımızı göndere çektirdiler. Ben sporcularımızın daha nice Avrupa, nice dünya şampiyonluklarını ülkemize getirmesini, ay-yıldızlı bayrağımızı daha yükseklere taşımalarını umuyorum" dedi. 

İstanbul Aydın Üniversitesi Kadın Tenis Takımı Antrenörü Öğr. Gör. Pero Duygu Dumangöz ise öğrencileriyle gurur duyduğunu belirterek; "Kızlarımız 11 yıl içinde önce 2'nci Lig'den 1'inci Lig'e, sonra da 1'inci Lig'den Süper Lig'e yükseldiler. Süper Lig'e çıktığımız 2011 yılından bu yana da aralıksız 8 sene boyunca şampiyonluğu kimseye kaptırmayarak ulaşılması güç bir başarıya imza attılar. Avrupa Üniversitelerarası Tenis Şampiyonası'nda da son derece başarılı maçlar çıkartarak bir ilke de imza atarak altın madalyayı aldık. Bu bizler için tarifsiz bir mutluluk. Bu turnuvada erkek takımımız da 4'üncü oldu. Onları da kutluyorum. Ben, yardımcı antrenörüm Gülşah Çetin ve İAÜ Tenis Takımı olarak hem İstanbul Aydın Üniversitesi'ni hem de ülkemizi en iyi şekilde temsil ettiğimize inanıyorum. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

Bu yıl Karadağ'ın başkenti Podgorica'da düzenlenen Tenis Şampiyonası'nda 16 ülkenin şampiyon üniversiteleri mücadele etti.YURDA DÖNDÜLER

Avrupa Üniversite Sporları Birliği tarafından düzenlenen 2019 Avrupa Üniversiteler Tenis Şampiyonası'nda birinci olan İstanbul Aydın Üniversitesi Kadın Takımı, İstanbul'da çiçeklerle karşılandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER