Mardin'de Orman Yangını: 6 Süryani Köyü ve Botaş İstasyonu Tehdit Altında

Mardin’in Midyat ve Nusaybin ilçeleri arasındaki ormanlık alanda çıkan yangına müdahale ediliyor. İlk 3 saatte kontrol altına alınamayan ve hızla yayılan yangın, 6 Süryani köyünün yakınlarına geldi.

Mardin'de Orman Yangını: 6 Süryani Köyü ve Botaş İstasyonu Tehdit Altında

Mardin’in Midyat ve Nusaybin ilçeleri arasındaki ormanlık alanda çıkan yangına müdahale ediliyor. İlk 3 saatte kontrol altına alınamayan ve hızla yayılan yangın, 6 Süryani köyünün yakınlarına geldi. Köylüler, Botaş İstasyonu’na doğru giden yangının petrol boru hattına ulaşması halinde büyük tehlike yaşanacağı uyarısı yaptı.

s-53feee5473b7d9bf3e47efa9885d81e980412b Mardin’in Nusaybin ilçesinde bulunan Bagok Dağı'nın köylerinde saat 14.00 sularında çıkan yangın, kuru otların etkisiyle bir anda büyüyerek geniş bir alana yayıldı.

Köylüler de yangını söndürmek için müdahale etti

s-6befbfca74d9e413fdf603ce24f10a77cea44cYangının yakınlarına geldiği Elbeğendi, Güzelsu, Dibek, Üçköy, Üçyol ve Dağiçi köylerinin hepsinin Süryani köyleri olduğu öğrenildi. Yangının yaklaşmasıyla birlikte risk altına giren köylüler, kendi imkanlarıyla müdahale ederken, olay yerine gelen itfaiye ekipleri de söndürme çalışmalarına katıldı. Mardin'in Süryani köylerinin sakinleri yangın söndürme çalışmalarına katılırken, bazı vatandaşlar yoğun dumandan etkilendi.

"Kontrol altına alınamazsa köylüler evlerini terk etmek zorunda kalacak"

s-028c1f5fc20000d5fcf1ce139e61a52fbcb247Üçköy Dernek Başkanı Yusuf Şaşmaz, yangının elektrik direklerinden çıktığını düşündüklerini söyledi.Yangının 3 saate yakındır kontrol altına alınamadığını belirten köylüler, alevlerin bölgede bulunan Botaş İstasyonu’na vardığını aktarıp şunları söyledi: “Orada petrol boru hattı var. Oraya ulaşırsa büyük bir tehlike yaşanır.""Yangın şu an köylerde evlerin dibine kadar geldi. Bazı arkadaşlar dumandan etkilendi. İtfaiye ekipleri de var ama kontrol altına alınamıyor ve hızla büyüyor. Eğer kontrol altına alınamazsa köylüler evlerini terk etmek zorunda kalacak. Alevler şuan köylerin etrafında. Yangın geniş bir arazide sürüyor.” Kaynak: AA, Sputnik Türkiye
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER