Yıkılan Emre Apartmanında Kesik Kolon İddiası

Pazarcık merkezli depremde Gaziantep'te yıkılan 12 katlı Emre Apartmanı'nın zemin katında bulunan Yapı Kredi Bankası İbrahimli Şubesi'nin, binada dekorasyon sırasında 'kolon kesildiği' iddiasıyla mahkemelik olduğu ortaya çıktı.

Yıkılan Emre Apartmanında Kesik Kolon İddiası

Pazarcık merkezli depremde Gaziantep'te yıkılan 12 katlı Emre Apartmanı'nın zemin katında bulunan Yapı Kredi Bankası İbrahimli Şubesi'nin, binada dekorasyon sırasında 'kolon kesildiği' iddiasıyla mahkemelik olduğu ortaya çıktı. Savcılık, konuyla ilgili soruşturma başlattı.

Yaşanan şiddetli depremde yıkılan ve şu ana kadar sadece 2 kişinin sağ çıktığı Şehitkamil ilçesi Batıkent Mahallesi Kürşat Tüzmen Bulvarı'ndaki Emre Apartmanı'nın zemin katında bulunan Yapı Kredi Bankası İbrahimli Şubesi'nin, binada dekorasyon sırasında 'kolon kesildiği' iddiasıyla mahkemelik olduğu ortaya çıktı. Bankanın yanında Meray Kuruyemiş'in ve bir kebap salonunun da bulunduğu yıkılan binayla ilgili soruşturma başlatıldı. 22 daireden ve 12 kattan oluşan binanın "dönerek" diye tabir edilen şekilde yıkıldığı, yıkılış şeklinin de kolon kesilme iddialarını desteklediği belirtildi. Yaklaşık 92 saattir aralıksız süren arama kurtarma çalışmalarının ilk gününde 2 kişinin canlı çıkarıldığı enkazda, arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Şikayetçi olunan binanın enkazında ise inceleme başlatıldı. Savcılığın inceleme yapacak olması nedeniyle, bugüne kadar enkazdan çıkartılan moloz yığınlarının kamyonlara yüklenmeyeceği, incelemelerin ardından kaldırılabileceği öğrenildi.

Gece yürütülen çalışmalarda enkazdan çıkarılan molozlar, savcılığın incelemesi için enkazın yanındaki boş alanlarda biriktirilmeye başlandı.

Gaziantep Üniversitesinden teknik heyet de yıkılan bina ile ilgili incelemelerde bulunuyor.

Öte yandan, Yapı Kredi Bankası'ndan önce başka bir bankanın da aynı yerde faaliyet gösterdiği öğrenildi.

92 saattir çalışmalar sürüyor

Emre Apartmanı'ndaki arama kurtarma çalışmaları 92 saattir devam ediyor. Yapılan dinleme ve hassas cihazlarla gerçekleşen taramalarla, ekipler enkaz altından ses almaya çalışıyor. Gruplar halinde çalışan kurtarma ekipleri, enkaz altından bir kişiyi daha kurtarabilmek için mücadele ederken, eksi 11 dereceyi bulan soğuk havalar nedeniyle zor anlar yaşıyor. İnsanların içini ısıtacak haber vermek için yoğun bir şekilde çalışan ekipler, dinlenmeye çekildiklerinde sıranın yeniden kendilerine gelmesini beklerken alanda yaktıkları ateşin kenarında ısınmaya çalışıyor.

Enkazda hırsızlık ve yağma gibi olayların yaşanmaması için ise güvenlik görevlileri de yığıntıların çevresinde nöbet tutuyor.

"Derhal ve gecikmeksizin soruşturma işlemlerine başlanılmıştır"

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığından yıkılan binalarla ilgili yapılan açıklamada, "Deprem bölgelerinde yıkılan binalarla ilgili Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığımızca derhal ve gecikmeksizin soruşturma işlemlerine başlanılmıştır. Soruşturma kapsamında teknik bilirkişi heyetleri görevlendirilmiş olup, numune alma ve bizzat alanda çalışmalara başlanılmıştır. Binaların yapımını üstlenen ve sonradan binalarda imara aykırı şekilde değişiklik yaparak yıkılmasına neden olan sorumlu kişilerin tespiti konusunda ilgili kurumlarla yazışmalar yapılmıştır. Bu kişiler yönünden gerekli tedbir durumları değerlendirilmekte, soruşturma konunun hassasiyeti de gözetilerek titizlikle ve tüm detaylarıyla sürdürülmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" denildi. - GAZİANTEP

Kaynak: İHA

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2023, 20:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER