Borsada yeni haftaya hafif alıcılı başlangıç bekleniyor

Türkiye’de korona virüs vaka sayısının bir önceki gün 21.177 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 195 kişi olduğu açıklandı. TCMB, Türk Lirası zorunlu karşılıklara uygulanan faiz/nema oranını 18 Kasım'dan geçerli olacak şekilde 100 baz puan indirdi.

Borsada yeni haftaya hafif alıcılı başlangıç bekleniyor

Türkiye’de korona virüs vaka sayısının bir önceki gün 21.177 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 195 kişi olduğu açıklandı.

TCMB, Türk Lirası zorunlu karşılıklara uygulanan faiz/nema oranını 18 Kasım'dan geçerli olacak şekilde 100 baz puan indirdi. 22 Ekim - 17 Kasım arasında %10,50 olarak uygulanan faiz oranı 18 Kasım'dan geçerli olacak şekilde %9,50 olarak uygulanmaya başlandı.

ABD Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın telefonda görüştü. Görüşmede Biden ile Erdoğan’ın 31 Ekim'de Roma'da yaptıkları görüşmenin ardından ABD ve Türkiye arasındaki ikili ilişkilerde bundan sonra atılacak adımları ele alındı .

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Direktörü Kluge, acil önlem alınmazsa Mart ayına kadar yaklaşık

500.000 kişinin korona virüs nedeniyle ölebileceği konusunda uyardı.

Kovid-19 vakaları geçen hafta İstanbul'da arttı, Ankara ve İzmir'de düştü .

BDDK tarafından Türk Ticaret Bankası’na faaliyet izni verildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, 28 Temmuz'da Türkali-2 kuyusu Rezervuar-2 ve Rezervuar-3 testlerinin başarıyla tamamlandığını ifade etti.

ABD istihbaratı: Rusya'nın Ukrayna'yı istila etme olasılığı, havalar soğudukça artıyor.

JPMorgan: Küresel çip kıtlığı 2022'ye kadar sürecek.

Japonya Başbakanı, fiyatları düşürmek için petrol rezervlerinin serbest bırakılabileceğini doğruladı.

Japonya ve ABD'nin birlikte rezerv satışı yapmaya hazırlandığı belirtiliyor.

Bitcoin'i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke olan El Salvador, bu kez Bitcoin tahvilleriyle desteklenecek bir Bitcoin Kenti kurmayı planlıyor.

Fed Başkan Yardımcısı Clarida: Fed Aralık toplantısında varlık alımlarını azaltma hızını tartışabilir.

Fed Yönetim Kuruyu üyesi Waller, Fed'in tahvil alımlarının azaltılmasına hız vermesi gerektiğini söyledi.

BoE Başkanı Bailey: Enflasyon daha uzun süre yükselebilir.

Ne Olacak?

Yurtiçinde Tüketici Güven Endeksi, Turizm İstatistikleri ve Merkezi Hükümet Borç Stoku verileri açıklanacakken, İngiltere’de Bileşik PMI, ABD’de ise Konut Satışları ön planda olacak.

ABD Başkanı Biden yarın ekonomi ve enflasyonla mücadele hakkında bir konuşma yapacak.

Biden'in Fed başkanlığı için seçimini bu hafta açıklaması bekleniyor.

Borsa İstanbul’un bu sabah hafif alıcılı başlangıç yapmasını bekliyoruz.

BİST100 endeksinde hafif alıcılı açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Geçtiğimiz haftanın en önemli veri akışı TCMB faiz kararıydı. TCMB, politika faizini beklentiler dahilinde 100 baz puan aşağı çekti ve politika faizi %15,00’e geriledi. Karar metnine eklenen ''Arz yönlü ve para politikası etki alanı dışındaki faktörlerin fiyat artışları üzerinde oluşturduğu geçici etkilerin 2022 yılının ilk yarısı boyunca da etkisini sürdürmesini beklemektedir. Kurul, bu etkilerin ima ettiği sınırlı alanın kullanımını Aralık ayında tamamlamayı değerlendirecektir.'' ifadesi ile Aralık ayında da faiz indirimi olabileceği algısı sonrasında geçtiğimiz hafta Dolar / TL paritesi 11,30’u test etti.

BİST100 endeksi haftanın son işlem gününe küresel piyasalara paralel olarak alıcılı başlangıç yaptı.

Korona virüs vaka sayılarının Avrupa’da artış göstermesi sonrasında, Almanya’dan üst düzey yetkilinin tekrar kapanmaların gündeme geleceğini açıklaması ve Avusturya’nın bugünden itibaren sokağa çıkma yasağı uygulayacağını açıklaması ile küresel piyasalardaki pozitif ivme tersine döndü. BİST100 endeksi de ulaştırma sektörü paylarının baskılanmasıyla aşağı yönlü seyirle 1.727 seviyesine kadar geriledi. Endeks, haftanın son gününü yatay tamamlarken, haftalık bazda %6,03 yükseldi.

ECB Başkanı Lagarde, Frankfurt’da düzenlenen 2021 Avrupa Bankacılık Kongresi’nde çevrimiçi yaptığı konuşmada, Avrupa'da ekonomik toparlanma ve enflasyona ilişkin değerlendirmelerde bulundu. ECB’nin Kovid - 19 salgınında acil durumun sona ermesinden sonra bile ekonomiyi desteklemeye devam edeceklerini anlatan Lagarde, enflasyondaki mevcut artışa rağmen, önümüzdeki yıl faiz oranlarında artış olmayacağının sinyalini verdi. ECB Yönetim Kurulu Üyesi Weidmann ise ‘ Çok yüksek enflasyon riskini göz ardı etmemeliyiz dikkatli olmalıyız. Enflasyonun orta vadede hedefin altına inmeme ihtimali mümkün’ açıklamasında bulundu. Euro, küresel piyasalarda değer kaybederken Euro / Dolar paritesi Temmuz 2020’den bu yana ilk kez 1,12’li seviyeleri gördü.

Bu hafta yurtiçi piyasalarda Turizm İstatistikleri, Güven Endeksi ve ülkede sanayi kesiminin elde mevcut üretim kapasitesinin ne kadarının kullanıldığını gösteren Kapasite Kullanım Oranı verileri açıklanacak. Küresel piyasalarda Öncü PMI verileri açıklanacakken, ABD tarafında büyüme verisi ön planda olacak. Ayrıca Şükran günü sebebiyle Perşembe günü tam, Cuma günü ise yarım olmak üzere ABD piyasaları 1,5 günlük araya girecek.

VİOP 30 Endeks kontratında hafif alıcılı açılış bekliyoruz.

VİOP 30 Endeks Aralık kontratı, Cuma günü 1.913 - 1.958 fiyat aralığında işlem görerek günü 1.929 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontrattaki açık pozisyon sayısı 5.447 artarak 615.433 adet kontrat olarak gerçekleşti.

VİOP 30 Endeks kontratında 60 dakikalık HO’nın geçtiği 1.901 seviyesinin üzerinde hareket etmemiz kısa vadede yükseliş eğilimini arttırırken, 1.960’ın üstüne çıkmamız durumunda ilk aşamada 2.050 seviyesini kısa vadeli hedef haline getirebilir. Aşağı yönde ise kısa vadeli düşüşün devam edebilmesi için 1.910 destek seviyesinin kırılması gerekmektedir. Kısa vadede yukarı yönde 1.945 ve 1,960 seviyesi önemli bir direnç olarak karşımıza çıkarken. Aşağı yönde ise 1.920 ve 1.910 seviyesi önemli bir destek noktası olarak takip edilecektir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER