TARİHİ ATMOSFERDE GASTRONOMİ DENEYİMİ: OLDEN 1772

BASIN VE SANAT CAMİASINDAN BİRÇOK İSİM OLDEN1772 ‘ NİN TARİHİ ATMOSFERİNDE ÇOK ÖZEL BİR GASTRONOMİ DENEYİMİ YAŞADI.

TARİHİ ATMOSFERDE GASTRONOMİ DENEYİMİ:  OLDEN 1772

Eminönü’nün en özel yapılarından, 250 yıllık Muhsinzade Hanı restore edildi ve Han 1772 adıyla otel olarak hizmete girdi. Tarihi dokusuyla  şimdiden ilgi odağı haline gelen yapı,  “Olden 1772”  adlı çok özel bir  restorana da ev sahipliği yapıyor.

Burcu Bulut-Cem Karcı-Beyza Eraydın-Benal Tairi
Burcu Bulut-Cem Karcı-Beyza Eraydın-Benal Tairi

Bu özel mekanın açılışına Cansel Elçin, Zeynep Tuğçe Bayat, Feride Hilal Akın, Gonca Vuslateri, Birgül Ulusoy, Ahmet Kayakesen, Hivda Zizan Alp, Cem Karcı, Emre Buga , Seçkin Piriler, Gizem Terzi, Sinem Yıldırım , Volkan Karakaş gibi sanat ve cemiyet dünyasının önemli isimleri katıldı.


Gonca Vuslateri

Geçmişi ve bugünü buluşturan tasarımıyla konuklarına etkileyici bir atmosfer sunan Olden 1772, Karaköy’deki Mesai adlı restoranın da sahibi olan GEN Group tarafından hayata geçirildi. 1772’de hizmete girdiğinden beri farklı amaçlarla kullanılan yapı yatırımcı Gürol Yığar ve Alper Karavar’ın büyük özverisiyle  uzun süren bir restorasyon sonucu eski dönemlerine geri döndü.


Zeynep Tuğçe Bayat

Anadolu ve İstanbul mutfağının vazgeçilmez tatlarını modern yorumlarıyla konuklarına sunan Olden1772’nin mutfağında yerel ürünlerle üst düzey bir lezzet sunulurken sürdürülebilirlik konusunda da duyarlı seçimler yapılıyor. Midye dolma, lakerda, mantı gibi geleneksel yemeklere yapılan şaşırtıcı dokunuşlarla gastronomiye ilgi duyanlar için çekici seçenekler yer alıyor. Bu alanda çıtayı yükseltirken lezzetten de asla ödün vermeyen Olden 1772’nin menüsü keşkekten tepsi kebabına, balık buğulamadan balıklı su böreğine kadar uzanan geniş yelpazesiyle dikkat çekiyor.

Olden 1772, yerli lezzet avcılarının yanı sıra İstanbul’u keşfe çıkan yabancı turistlere de sadece iyi ve kaliteli bir yemek sunmakla kalmayıp, gastronomi kültürümüzü de tanıtmayı amaçlıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER