Pil ömrünü uzatmanın 7 yolu!

Zeki ceplerimizin bizi en fazla hayal kırıklığına uğratan özelliği şüphesiz batarya ömürlerinin fazla kısa olması.

Pil ömrünü uzatmanın 7 yolu!

Zeki ceplerimizin bizi en fazla hayal kırıklığına uğratan özelliği şüphesiz batarya ömürlerinin fazla kısa olması. Bir çoğumuz, cebimizi her 24 saatte bir yük etmek durumundayız. Bu çok fena olmasa da, bazılarımızın telefonlarının pili bir günü bile çıkarmayabiliyor. Ama bunu bazı noktalara uyarı ederek ve birtakım araçlar baştan sona değiştirmeniz olası. Bu yazımızda cep telefonunuzun pil ömrünü nasıl uzatabileceğinizi sizlerle paylaşacağız.

iPhone Pil Ömrünü Uzatmak İçin Yapılabilecekler

Ekranınızı ayarlayın: Cep telefonunuzun ekranı, onun şüphesiz en fazla enerji harcayan bileşenlerinden. Ekranınız ne değin aydınlık ise gereken enerji miktarı pek yüksek olacaktır. Ekranızının parlaklık ayarını sınırladığınızda pil ömrünüzün uzadığını fark edeceksiniz.

Telefonunuzun otomatik ekran parlaklığı özelliğini kapatarak açık alanlarda en yüksek parlaklık seviyesinin kullanılmasının da önüne geçebilirsiniz.

Bunun yanında ekranın kapanma süresini de kısaltmak, size pil ömründen kazandıracaktır. Bu değeri bir dakikanın aşağıda bir bedel olarak değiştirebilirsiniz.

WiFi ve Bluetooth bağlantıları, GPS

GPS'i sürekli kullanmanız pilinizin çabuk tükenmesine niçin olacaktır

WiFi ve Bluetooth bağlantıları: Kablosuz bağlantılar böylece de enerji dostu değiller. Bazı telefonlar, halka açık ağlara otomatik olarak bağlanıyorlar. bu nedenle WiFi'ı kapatarak pilinizin nafile tükenmesini engelleyebilirsiniz.

Bluetooth'u sürekli açık tutmanız için bir neden yoksa onu da devre dışı bırakın. Zira açmanız gerektiğinde bunu yapmanız pek da uzun sürmeyecektir.

GPS ve konum isteklerine dikkat edin: GPS, Foursquare'de check-in yerine getirmek veya sosyal ağlarda konumunuzu ekleme gibi işe yarar işlevler sunsa da onu devamlı kullanmanız, batarya ömrünü ciddi biçimde etkileyecektir. Cebinizi pilden kullanırken GPS'i yoğun olarak kullanan uygulamaları kullanmaktan kaçının.

Uydu navigasyonlarını hiç kullanmıyorsanız, GPS'i ayrıntılarıyla devre dışı bırakabilirsiniz.

3G'yi devre dışı bırakabilirsiniz

Android'de JuiceDefender gibi bir başvuru formu ile pilinizi yönetebilirsiniz

3G'yi devre dışı bırakabilirsiniz: Cebinizi yalnızca SMS ve aramalar için kullanacaksanız ve şarjınızın uzun vakit dayanmasını istiyorsanız, 3G'yi kapatmak muavin olabilir.

Mobil web'e erişmeyecekseniz ve video araması yapmayacaksanız, 3G'ye ihtiyacınız olmayacaktır. Cihazınız destekliyorsa, mobil data bağlantısını da kapatarak pilden daha fazla tasarruf edebilirsiniz.

Baskı yönetimi, şiddet tüketen uygulamaları engelleme: Çoklu görevler, Android ve iOS'da öbür olarak ele alınıyor. iOS uygulamayı dondururken iTunes ve medya çalıcı uygulamalar indirmeye ya da çalmaya devam ediyorlar. Android'de de şart aynı, oysa daha fazla başvuru formu arkadaki planda uyanık halde kalabiliyor ve pili iPhone'dakinden daha artı tüketebiliyor.

Güce aç uygulamalardan korunmak için Autorun Manager'i kullanabilir, JuiceDefender ile Android cihazınızın gücünü daha iyi bir şekilde yönetebilirsiniz.

Oyunlar, video yakalama gibi fazla zorlama harcayan uygulamaları kullanmaktan kaçının.

Titreşimler, uyarılar, root'lu/jailbreak'li cepler

Titreşimi ve anlamsız uyarıları kapatın: Telefonunuzun titreşimi, kolay bir sese tarafından fazla daha pozitif batarya harcamaktadır. Uyarılar da cebinizi titreştirerek pilinizi harcamaktadır. Uyarıları devamlı olarak atladığınızı görüyorsanız, pil ömründen tasarruf etmek için bunları kapatabilirsiniz.

Root'lu Android'ler ve Jailbreak'li iPhone'lar: Android cebinizi root'ladıysanız, cep üreticinizin yüklediği hantal uygulamaları kaldırarak batarya ömründen tasarruf edebilirsiniz.

Aynı olarak iPhone'unuz kırılmış ise SBSettings gibi bir başvuru formu yüklerek bluetooth, WiFi gibi ayarlara hızlıca erişebilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER