50 milyon modern köle

Dünya genelinde klasik anlamda kölelik yasaklanmış olsa da günümüz dünyası "modern kölelik" formu altında tarihin herhangi bir dönemine kıyasla çok daha fazla sayıda köle nüfusuna sahip. Walk Free Vakfı tarafından yayımlanan rapora göre, G-20'deki zengin ülkeler arasındaki tic.

50 milyon modern köle

Dünya genelinde klasik anlamda kölelik yasaklanmış olsa da günümüz dünyası "modern kölelik" formu altında tarihin herhangi bir dönemine kıyasla çok daha fazla sayıda köle nüfusuna sahip.

Walk Free Vakfı tarafından yayımlanan rapora göre, G-20'deki zengin ülkeler arasındaki ticaret ve mal/ürünlerin işçi haklarının zayıf olduğu ülkelerden sevk ediliyor olması zorunlu çalışma koşullarını kötüleştiriyor.

Bloomberg'ün haberine göre modern kölelik koşullarında yaşayan insan sayısı son beş yılda yüzde 25 artarak 50 milyona yükseldi. Küresel tedarik zinciri de bu artışa katkıda bulunuyor.

Raporda, Hindistan, Çin, Rusya, Endonezya, Türkiye ve ABD dahil olmak üzere altı G-20 ülkesinin en çok insanın köle benzeri koşullarda yaşadığı ülkeler arasında olduğunu belirtilmiş. Kuzey Kore genel listenin başında yer alıyor. Avustralya'daki Walk Free Vakfı tarafından derlenen Küresel Kölelik Endeksi'ne göre bu ülkeler elektronik, giyim, palmiye yağı ve güneş panelleri dahil olmak üzere 468 milyar dolarlık riskli ürün ithal ediyor.

Rapora göre köleliğin artmasına katkıda bulunan koşullar arasında çevresel bozulma, iklim kaynaklı göç, kadın haklarının geri alınması ve pandemi yer alıyor.

Raporda, modern köleliğin en yüksek yaygınlığına sahip olduğu tahmin edilen ülkeler, çatışmalardan etkilenme, devlet tarafından zorunlu çalıştırmaya sahip olma ve zayıf yönetişime sahip olma eğiliminde olarak betimleniyor.

Modern kölelik

Modern kölelik, kişilerin şiddet, tehdit, hile, şantaj gibi yollarla istismar edildiği, istismar edilen kişinin ise bu duruma karşı koyamadığı ve terk edemediği koşulları tanımlar.

Modern kölelikten 150 milyar dolar kar

 

Dolarda ‘kölelik’ değişikliği

 

Japon şirketine modern kölelik için dava açıldı

 

Kölelik özrü Hollanda'yı ikiye böldü

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER