AB, Afgan Göçünü Engellemek İçin Maddi Destek Vermeye Hazırlanıyor

Taliban'dan kaçan Afganların sınırlarına dayanmasını istemeyen Avrupa Birliği, bir kez daha kesenin ağzını açmaya hazırlanıyor. Euronews Türkçe'den Kerem Congar'ın aktardığına göre konuyla ilgili Reuters'a konuşan iki AB yetkilisi ve bir diplomat, henüz düzenlenme aşamasın.

AB, Afgan Göçünü Engellemek İçin Maddi Destek Vermeye Hazırlanıyor

Taliban'dan kaçan Afganların sınırlarına dayanmasını istemeyen Avrupa Birliği, bir kez daha kesenin ağzını açmaya hazırlanıyor.

s-8b281b9eee71ece79db3165623b1d799478c57
Euronews Türkçe'den Kerem Congar'ın aktardığına göre konuyla ilgili Reuters'a konuşan iki AB yetkilisi ve bir diplomat, henüz düzenlenme aşamasındaki maddi yardım paketinin öncelikli olarak Afganistan ve komşu ülkeler Pakistan ile İran'a verileceğini söyledi.AB Komisyonu konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçınırken, mali yardımdaki amacın memleketlerinde yaşamaya devam eden ve yasa dışı yollarla başka ülkelere göç etmeyi düşünen Afganistan ve komşu ülke vatandaşlarını ikamet ettikleri bölgede tutmak olduğu kaydedildi.AB, 2021'de Afganistan'a yardım amacıyla toplamda 57 milyon euroluk mali destek bütçesini kabul etmişti. Söz konusu ek yardımların sonbahar mevsiminden önce sağlanamayacağı ve AB üyesi ülkelerin onayını beklediği belirtiliyor.Haberin devamına buradan erişebilirsiniz. Erdoğan'dan Afganistan Mesajı: 'ABD'ye Bazı Şartlarımız Var' - BBC Afgan Göçmenlere Sordu: Neden Türkiye'ye Geliyorlar? Ne İstiyorlar? - Bakanlığın 'Türk-Afgan Kardeşliği' Paylaşımı Sosyal Medyayı Karıştırdı!
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER