AB, Ukrayna için askeri eğitim misyonu başlatıyor

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Ukrayna’ya sağlanan destek kapsamında 15 bin ordu personelini eğitecek askeri misyonun yarın resmi olarak başlatılacağını duyurdu. Borrell, AB ülkelerinin dışişleri bakanlarını Brüksel.

AB, Ukrayna için askeri eğitim misyonu başlatıyor


Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Ukrayna’ya sağlanan destek kapsamında 15 bin ordu personelini eğitecek askeri misyonun yarın resmi olarak başlatılacağını duyurdu.

Borrell, AB ülkelerinin dışişleri bakanlarını Brüksel’de bir araya getiren toplantının girişinde basına açıklamalarda bulundu. AB’nin Ukrayna’da 15 bin askeri eğiteceği misyonun yarın resmi olarak başlatılacağını belirten Borrell, “(Misyon) Birkaç hafta içinde operasyonel olacak” dedi.

Konuyla ilgili daha önce bilgi veren bir üst düzey AB yetkilisi, 15 ila 20 ülkenin katılım göstermek istediğini, AB topraklarında faaliyet gösterecek misyonun bir ayağının Polonya’da, diğerinin Almanya’da olacağını söylemişti. Yetkili, misyonun 27 AB ülkesinin mühimmat ve ekipman için sağlayacağı ek 16 milyon euroya ilaveten 107 milyon euroluk bütçesi olacağını bildirmişti.

Macaristan, AB'nin Ukrayna'ya yardım paketine karşı

 

Ukrayna ordusu Herson'da

 

ABD'den Ukrayna'ya yeni askeri yardım

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER