ABD ve Yunanistan'dan Türkiye sınırında ortak tatbikat

ABD ve Yunanistan arasındaki yakın işbirliği sürüyor.

ABD ve Yunanistan'dan Türkiye sınırında ortak tatbikat

ABD ve Yunanistan arasındaki yakın işbirliği sürüyor. Batı Trakya bölgesinde silahlanma faaliyetlerini hızlandıran iki ülke, Türkiye sınırına 50 km mesafedeki İskeçe ilinde ortak bir tatbikat gerçekleştirdi. Tatbikatı, sekiz ülkenin temsilcileri de yakından izledi.

Yunanistan ile ABD silahı kuvvetlerinin Batı Trakya'daki Dedeağaç (Evros) ve İskeçe ilinde helikopter, zırhlı araçlar ve asker yığınağı devam ederken bugün Türkiye sınırına yakın İskeçe ilindeki Petrochori atış alanında Tank Atış Poligonunda tank tatbikatı ve yarışma düzenledikleri açıklandı.

Gerçek mermiler kullanıldı

Yunanistan medyasında geniş yer alan haberde 4. Zırhlı Kolordu birimlerinin (4. SS “TRAC”) tank yarışması – LEO2 (A4 ve HEL) tankları ile – ABD’nin C/1-18 Piyade Alayı’ndan bir tank ekibinin katıldığı, – M1A1 ABRAMS tankları ile, İskeçe Petrochori’deki tank atış poligonunda gerçek mermiler ile tatbikat gerçekleştirildiği açıklandı. Taktik tatbikat ve yarışmalarda küçük ölçekli taktikler, atışların teknik uygulaması ve tankların teknik konularına odaklanan, ölçülebilir nesnel kriterlerle operasyonel prosedürler değerlendirildi.

Tatbikatı 8 ülkenin temsilcileri izledi

Yarışmanın son aşamasına, GES Başkanını temsilen 4. Kolordu (“TRAC”) Komutanı Korgeneral Ioannis Tsioplos, Selanik’teki Amerikan Başkonsolosluğu Baş Memur Yardımcısı Salina Rico'nun tatbikat ve yarışmaya gözlemci olarak katıldığı duyuruldu.

Ayrıca tatbikatı COL Kelly McDonald, ODC -GR Başkanı, Mısır, Ermenistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Ürdün, İtalya, Kıbrıs ve Romanya’dan gözlemciler, Silahlı Kuvvetler ve Güvenlik Kuvvetleri subayları ile Yerel Yönetim temsilcileri de izledi. (SÖZCÜ)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER