kiralık bahis sitesi istanbul protez saç

Akkuyu'da Neler Oluyor? Nükleer Santral İnşaatındaki Çatlaklar Gündemde

Akkuyu Nükleer Santrali zemininde oluşan çatlaklara ilişkin tartışmalar sürüyor.

Akkuyu'da Neler Oluyor? Nükleer Santral İnşaatındaki Çatlaklar Gündemde

Akkuyu Nükleer Santrali zemininde oluşan çatlaklara ilişkin tartışmalar sürüyor. CHP'nin gündeme getirdiği görüntüler sosyal medyada konuşulurken, şirket iddiaları reddetti. İMO Mersin Şubesi ise yaptığı açıklamada acilen teknik inceleme yapılması gerektiğine dikkat çekti.

İddialar CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır tarafından gündeme getirilmişti.

İddialar CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır tarafından gündeme getirilmişti.İddialar CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır tarafından gündeme getirilmişti. Başarır sosyal medyadan yaptığı paylaşımında "Bu görüntüler, Mersin Akkuyu Nükleer Santral inşaatında reaktörü taşıyacak beton zeminde oluşan çatlağın ve zeminden sızan deniz suyunun en son görüntüleri!Daha önce 2 defa çatlayan zeminin üzerine bir felaket kuruluyor. Ülkemiz telafisi mümkün olmayan bir faciaya sürükleniyor!" ifadelerini kullanmıştı.

İnşaat Mühendisleri Odası Mersin Şubesi de olası bir tehlikeye karşı uyardı.

s-e4999c5b07bded6829f27d1d103d5d328768d6
BirGün'den Yunus Emre Ceren'in haberine göre, Akkuyu Nükleer Santralı’nın reaktör koyulacak alanda meydana gelen çatlak iddiaları üzerine açıklama yapan İnşaat Mühendisleri Odası Mersin Şubesi, uzman kişilerce acilen teknik inceleme yapılması gerektiğini belirtti.Nükleer Santral için hazırlanan çevresel etki değerlendirme (ÇED) raporunun yanlışlarla dolu olduğu hatırlatılan açıklamada, “Bugün gelinen noktada, uyarılarımızın dikkate alınmamasının oluşturabileceği vahim sonuçların belirtileri ortaya çıkmaya başlamıştır. Nükleer santrallar güvenlik riskleri nedeniyle proje yönetimi ve denetimi açısından diğer santral projelerine göre özellik gösteren santrallardır” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, nükleere neden hayır dedikleri şu şekilde sıralandı

s-dc298d3a239ffa09fb08dc5f9773a73c8da5f1
Projenin iş sahibi ve yatırımcısı Akkuyu Nükleer A.Ş. projeyi yönetmek üzere özel olarak kurulmuş bir şirkettir. Proje de yap-sahip ol–işlet modeli bir projedir. Yani yap-işlet-devret modeli değildir. Şirketin yüzde 51 hissesi her zaman Rosatom şirketine ait olan Rusya kontrolünde bir şirkettir. Hisselerin en az yüzde 51’i Rus şirketlerine ait olacak ve yüzde 49’a varan hisseler dış yatırımcılara satılabilecektir. Yani tamamen yabancı bir şirkettir. Mersin’imize, ülkemize yapılan bu yatırım sanıldığı gibi yerli ve milli değildir.Nükleer santralların bulunduğu civarda yaşayanlarda kanser vakalarında yüzde 400’lük artış görülmektedir. Genetik mutasyonlar sonucu normal olmayan doğumlar ve yaygın lösemi hastalıklarının gözlenmektedir.Yüzlerce yıl doğa ve insan sağlığını riske sokacak şekilde depolanan nükleer santral atıklarının dünya üzerinde henüz lisanslı bir nükleer atık depolama tesisi yoktur ve nükleer atıklar için ise hala çözüm üretilememiştir.

Şirket iddiaları reddetti.

www.dw.coms-ff1ecfaa8e4b728f29365fd6a247136c43208c
Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından yapılan açıklamada nükleer santralda çatlak oluştuğu iddiasının gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Açıklamada, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır çatlak zemine ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Konuya ilişkin paylaşılan videonun ilk bölümünde yer alan görüntüler, Akkuyu NGS tesisi kapsamındaki bina ve yapılara ait değildir. Bu görüntülerin Akkuyu NGS inşaat sahasında bulunan yolun ve özel bir alanın bir kısmına ait olduğu görülmektedir. Herhangi bir binanın temeli olmayan bu beton yüzeyin üzerinde büyük bir iş makinesinin izleri görünmektedir. Ayrıca bu tür makinelerin beton zemin ve temelin üzerine çıkması mümkün değildir” ifadeleri kullanıldı. Konya'da Şiddetli Rüzgar ve Lodos Hasara Yol Açtı - DSÖ: '2021'de Sürü Bağışıklığının Oluşmasını Beklemiyoruz' - Geçmişte Yaşam Barındırma Olasılığı Yüksek 'Süper Dünya' Gezegeni Keşfedildi
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER