Antalya Manavgat'ta Orman Yangını: Seralar Yandı, Mezarlıklar Zarar Gördü...

Antalya'nın Manavgat ilçesinde, 4 ayrı noktada orman yangını çıktı.

Antalya Manavgat'ta Orman Yangını: Seralar Yandı, Mezarlıklar Zarar Gördü...

Antalya'nın Manavgat ilçesinde, 4 ayrı noktada orman yangını çıktı. Havadan ve karadan müdahalenin sürdüğü yangın bölgesinde alevler, yerleşim yerleri ve tarım alanlarına da sıçradı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de orman yangınına müdahaleyi yerinde yönetmek üzere bölgeye hareket etti.

AFAD ise yangınla ilgili bir açıklama yaparak çalışmaların sürdüğünü söyledi. 

s-fe561bb8a78071ac171a4cc5cb8b2e55e9a9a7
Yeniköy Mahallesi yakınlarındaki ormanlık alanda, saat 12.00 sıralarında çıkan orman yangını rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı. Bölgede çok sayıda kişiye ait zeytinlik, defne ve badem bahçelerinin yanı sıra ormanlık alanda da etkili olan yangına, havadan ve karadan da müdahaleye başlandı.

Yangın, bölgedeki yerleşim yerleri ve tarım alanlarının yanı sıra hayvanların barındığı noktalara da yayıldı.

s-a5f84836ad472f2a7f631b64a6ec1e04249934

Havadan ve karadan müdahale

Havadan ve karadan müdahaleHavadan ve karadan müdahale Bölgeyi tamamen duman kaplarken, yangın söndürme uçağı ve helikopterin yanı sıra Orman İşletme Müdürlüğü ve Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı itfaiye ekipleri tarafından alevlere müdahale ediliyor.

Yangın bazı alanlarda yerleşim yerlerine kadar ulaştı.

Yangın bazı alanlarda yerleşim yerlerine kadar ulaştı.Yangın bazı alanlarda yerleşim yerlerine kadar ulaştı.

'Evler boşaltıldı'

s-bd9052b242bed1c43a6dc21bab69b744d15047
Manavgat'ın Yeniköy, Sarılar, Bahçelievler ve Sorgun bölgesinde de 4 noktada yangın çıktığı öğrenildi. Sarılar Mahallesi'ndeki orman yangını, yerleşim yerlerine de sıçradı. Manavgat Kaymakamlığı Yeniköy Mahallesi'ndeki yerleşim yerlerinin tahliye edilmesi için Muhtar Abdullah Zeki Kavuklu'ya talimat verdi.Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, "Yangın yerleşim yerlerine doğru ilerliyor. Yangın nedeniyle Evrenseki, Kalemler ve Yeniköy mahallelerindeki bazı evler boşaltıldı" dedi.

Yerleşim yerlerine yaklaşan yangın görüntülere yansıdı

Yerleşim yerlerine yaklaşan yangın görüntülere yansıdıYerleşim yerlerine yaklaşan yangın görüntülere yansıdı

Bakan Pakdemirli bölgeye geliyor

s-a718de09324142329b43be571c40d0bb26598a
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de Manavgat'taki orman yangınına müdahaleyi yerinde yönetmek üzere helikopterle bölgeye hareket etti. Antalya Valisi Ersin Yazıcı da kara yoluyla Manavgat'a geçti.

AFAD yangınla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamda şu ifadelere yer verildi:

28 Temmuz 2021 tarihinde Antalya Manavgat ilçesi Yeniköy mevkiinde ormanlık alanda yangın çıkmıştır. Yangına havadan ve karadan müdahale edilmektedir. Yürütülmekte olan söndürme çalışmalarında 1 uçak, 19 helikopter, 192 arazöz ve 2 dozer görev yapmaktadır.SAKOM’dan alınan bilgiye göre yangından 30 vatandaşımız etkilenmiştir. Sağlık Bakanlığı tarafından bölgeye 7 ambulans, 2 UMKE ve 1 mobil komuta aracı sevk edilmiştir.Antalya AFAD Müdürlüğü’nden 3 araç ve 11 personel bölgede görevlendirilmiştir. Ayrıca Isparta, Burdur, Konya, Karaman ve Mersin illerinden Antalya Valiliği ile eşgüdüm halinde 10 arazöz ve 3 itfaiye aracı bölgeye sevk edilmiştir.Yeniköy, Kalemler, Evrenseki ve Çolaklı mahallelerinde, yangından etkilenebilecek alanlarda bulunan evler tahliye edilmektedir. Kırsal kesimde bulunan bazı ahırların yandığı bilgisi alınmıştır.Gelişmeler AFAD tarafından takip edilmektedir.

Muhittin Böcek: 'Böyle bir yangın görmedim'

s-a50169b4ca289935f203fed22477a6054f9e9f
CNN TÜRK canlı yayınında konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, "En kötü günümüzü yaşıyoruz." dedi.Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Böcek: "Ben bugüne kadar böyle bir yangın görmedim. Düşündürücü olan 4 ayrı bölgede çıkmış olmasıdır. Şu anda tüm itfaiye ekibimiz orada. Herkes elinden geldiğinde havadan karadan söndürme işlemleri yapılıyor. Bir taraftan 4 mahallemizdeki vatandaşlarımızın evleri boşaltılıyor. İnşallah kısa zamanda can kaybı olmadan bu yangın söndürme işlemi gerçekleştirilmiş olur. 4 ayrı yerde yangın var, hepsini kontrol altına almaya çalışıyoruz. Tahliye işlemleri hızla devam ediyor, aşırı derecede bir duman var, gereği yapılıyor. Herkes burada, sayın Bakan da geliyor, az sonra o da Manavgat'ta olacak. Can kaybı bilgisi henüz yok, olmayacaktır inşallah" açıklamasında bulundu.

Mezarlar zarar gördü

s-936c601b450b1f5562a8724aca9b90a94e1ded
Manavgat'ta Güneylik mevkii eski mezarlık bölgesini etkisi altına alan yangında muz seraları zarar görürken çevrede bulunan bazı mezarlar tahrip oldu.

Seralar da yandı

s-f989e65f49b67b6a03bfbd6a216a137cabf152
Çiftlik evlerinde yaşayan vatandaşlar, evlerini terk etmeden önce her durumu değerlendirerek bahçelerinde bulunan sulama fıskiyelerini açarak gitti. Yangının sıçradığı bölgede traktör, iş makinesi gibi birçok tarım aleti de yandı. Antalya Manavgat'ta Orman Yangını: Seralar Yandı, Mezarlıklar Zarar Gördü...Antalya Manavgat'ta Orman Yangını: Seralar Yandı, Mezarlıklar Zarar Gördü...
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER