Arjantin Cumhurbaşkanı: Toplumsal huzur bozuldu

Arjantin Cumhurbaşkanı Alberto Fernandez, Cristina Fernandez de Kirchner'a yapılan saldırı girişimini, ülkede demokrasinin kurulmasından beri yaşanan en ağır olay olarak niteledi. Girişilen silahlı saldırının halkı etkilediğini söyleyen Fernandez, "Bu saldırı, tüm Arjantin hal.

Arjantin Cumhurbaşkanı: Toplumsal huzur bozulduArjantin Cumhurbaşkanı Alberto Fernandez, Cristina Fernandez de Kirchner'a yapılan saldırı girişimini, ülkede demokrasinin kurulmasından beri yaşanan en ağır olay olarak niteledi.

Girişilen silahlı saldırının halkı etkilediğini söyleyen Fernandez, "Bu saldırı, tüm Arjantin halkı ve tüm siyasi sektörler tarafından en güçlü şekilde reddedilmeyi hak ediyor çünkü bu olaylar demokrasimizi etkiliyor" diye konuştu.

'Demokratik bir toplumda nefret söylemine yer yoktur'

​​​​​​​Fernandez, Kirchner hakkında medyada yürütülen nefret söylemlerine değinerek, "Arjantin toplumunun farklı siyasi, yargı ve medya alanlarından yayılan nefret söylemi yüzünden kırılan demokratik şekilde bir arada yaşamayı telafi etmek zorundayız. Anlaşmazlığa düşebiliriz, derin anlaşmazlıklar yaşayabiliriz ama demokratik bir toplumda nefret söylemine yer yoktur çünkü şiddeti besler ve şiddetin demokrasiyle bir arada var olma ihtimali yoktur" dedi.

Fernandez: Toplumsal huzur bozuldu

Nefret söylemlerinden uzaklaşma çağrısı yapan Fernandez, "Son derece kurumsal ve insani ciddiyeti olan bir olayla karşı karşıyayız. Cumhurbaşkanı Yardımcımız saldırıya uğradı ve toplumsal huzur bozuldu" şeklinde konuştu.

Fernandez, saldırı girişimini soruşturan yargıç ile görüştüğünü, olayın bir an önce aydınlatılması gerektiğini ve tutuklu kişinin hayatının da garanti altına alınmasını rica ettiğini belirtti.

'Yarını ulusal bayram ilan etmeye karar verdim'

Nefret ve şiddetin ortadan kaldırılması gerektiğini savunan Fernandez, "Bu nedenle Arjantin halkının, Cumhurbaşkanı Yardımcımızla dayanışma içinde barış ve uyumla yaşamı, demokrasiyi savunmak için kendilerini ifade edebilmeleri adına yarını ulusal bayram ilan etmeye karar verdim" dedi.

Arjantin'de Cumhurbaşkanı Yardımcısı Kirchner'a saldırı girişimi

 

Arjantin'de yeni virüs alarmı: Vakalar hızla yayılıyor!

 

Arjantin, rezervlerini korumak için ithalat kontrollerini sıkılaştıracak

 

Arjantin'de ordu orman yangınlarına müdahale için devrede

 

Arjantin'den 950 baz puanlık faiz artışı

 

Arjantin Merkez Bankası faiz artırdı

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER