Aşı Olmayan Normalleşemesin Önerisi: Konser, Sinema, Maç Biletine Aşı Şartı

Koronavirüs aşısı yaptırmak istemeyenlere yeni kısıtlamalar gelebilir.

Aşı Olmayan Normalleşemesin Önerisi: Konser, Sinema, Maç Biletine Aşı Şartı

Koronavirüs aşısı yaptırmak istemeyenlere yeni kısıtlamalar gelebilir. İlgili artırmak için etkinliklere aşı şartı konabilir. Kovid-19 aşısı yaptırana pozitif ayrımcılıkla aşının özendirilmesi hedefleniyor.

s-816d41b4fb667166a528e00071ee7f523c3372
Aşılamayı hızlandırmak için il yönetimleri gezici ekipler kuracak. Gençlerin aşıya ilgisini arttırmak amacıyla maçlara, tiyatroya, sinemaya, konsere girişte aşı şartı getirilmesi tartışılıyor.Yaz dönemi boyunca uygulanacak pandemi kuralları, gelişmelere bağlı olarak geliştiriliyor.Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre, bazı illerde dar kapsamlı uygulanan gezici aşı ekibi, özellikle illerin taşralarına ulaşmak için daha yoğun uygulanacak. Aşının ayağa gitmesi konusunda il yönetimleri inisiyatif alacak.Gezici aşı çalışması, sağlık il müdürlükleriyle birlikte yürütülecek. Yaylalar, seralar ve tarlalar için gezici ekipler oluşturulacak.Cami girişleri ve büyük pazar yerlerine aşı standı kurulabilecek. Tarım işçileri ile büyük yol şantiyelerine de ekip gönderilebilecek.

Pozitif ayrımcılık

s-4ee9954b74d29559e992ae6bd782d14bbda7b6
Aşı kampanyasına ilginin azalmadan sürdürülmesi için farklı mekanizmalar devreye sokulacak. Maske ve mesafe ile kurallara uyulması için denetimler arttırılırken, “pozitif ayrıştırma” uygulanacak.Aşı yaptıranı ödüllendirmek adına maçlara, tiyatroya, sinemaya, konsere aşısı olanların gitmesine ilişkin planlama tartışılıyor. Aşıya en az ilgisi olan 18-35 yaş grubunun sisteme böylece dahil edilebileceği değerlendiriliyor.

Üç ay çok önemli

s-b001923198b0504cd5ad6dbea3ca138363e2af
Yapılan toplantılarda, önümüzdeki üç ay içerisinde en az 15 milyon kişiye daha aşı yapılması gerektiği, bunun sağlanması durumunda sonbahara güvenli girileceği değerlendiriliyor.Aşı kampanyasının başında aşı olanların bir ay sonra ikinci dozlarına sıra geldiğinde günlük aşı sayısının 2 milyon doza çıkması gerektiği, aksi durumda aşılama oranında gerileme olacağı belirtiliyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER