AYM: 'Hak İhlali Kararı Bildirideki Görüşleri Paylaştığımız Anlamına Gelmiyor'

Anayasa Mahkemesi, 'barış bildirisi'ne imza atan akademisyenlere yönelik verdiği "hak ihlali" kararına gelen tepkilerin ardından açıklama yaptı.

AYM: 'Hak İhlali Kararı Bildirideki Görüşleri Paylaştığımız Anlamına Gelmiyor'

Anayasa Mahkemesi, 'barış bildirisi'ne imza atan akademisyenlere yönelik verdiği "hak ihlali" kararına gelen tepkilerin ardından açıklama yaptı. Açıklamada, mahkemenin verdiği kararın bildiride açıklanan görüşleri paylaşmak anlamına gelmediği vurgulandı. 

s-4f8361708d6ef6e5237e7eec53c8c17a211adf "Barış bildirisi" olarak adlandırılan metne imza atan akademisyenlerin yaptığı bireysel başvuruda hak ihlâli kararı veren Anayasa Mahkemesi, karara gelen tepkiler üzerine basın duyurusu yaptı. AYM, değerlendirmeyi kendi sitesinde yayımladı. AYM'nin metninde şöyle denildi:

"Güvenlik güçlerine karşı incitici ifadeler barındırdığının farkındayız"

s-24b1c42f47660f86217b2eb409e23cf1803f74 "Anayasa Mahkemesi son kırk yıldır ülkenin büyük kısmında olağanüstü hâl ilan edilmesini gerektiren, can kayıplarına yol açan terör olaylarının meydana geldiği bölgedeki, güvenlik durumunu ciddileştirecek sözler ve eylemler konusundaki endişelerin bilincindedir.Dahası Anayasa Mahkemesi, başvurunun odağında yer alan bildirinin belirli bir perspektiften ve tek yanlı hazırlandığı, abartılı yorumlar içerdiği, güvenlik güçlerine karşı incitici ve saldırgan bazı ifadeler barındırdığının da farkındadır. Bu bildirinin Anayasa'nın 26. maddesinde yer alan ifade özgürlüğünün korumasından yararlanması gerektiği yönündeki yorumları Anayasa Mahkemesinin bildiride yer alan düşünceleri paylaştığı veya desteklediği anlamına gelmez."

"Toplumun büyük çoğunluğu tarafından kabul edilemez"

s-e8642c6100a73e8bf0706ed2c934738d4c345b "Başvurucuların altına imza attıkları açıklama gerçekten de toplumun büyük çoğunluğu için kabul edilemez bir içeriğe sahiptir. Terörle mücadele eden devleti, halka "katliam", "kıyım" ve "işkence" yapmakla suçlayan bir açıklamaya katılmak elbette mümkün değildir.Bununla birlikte, Anayasa Mahkemesinin hiç bir şekilde içeriğine katılmadığı sözler de ifade özgürlüğü kapsamında kalabilir. Bir ifade ya da açıklamanın ifade özgürlüğü kapsamında kalıp kalmadığı değerlendirilirken söz konusu ifadelerin doğru ya da rahatsız edici olup olmadıkları belirleyici olmaz. Bu noktada kullanılan sözlerin terör örgütünün şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek, övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde olup olmadığının değerlendirilmesi gerekmektedir."

"Devlete yönelik eleştirinin sınırlarının bireylere yöneltilenlerden çok daha geniş olduğuna şüphe yok"

s-5580350a3efd9baba92b3525af6db6322d1710 "Açıklanan bir düşüncenin yetkilileri sert biçimde eleştirmesi, suçlayıcı keskin bir dil kullanması ve hatta tek taraflı, çelişkili ve subjektif olması; şiddete yönlendirdiği, topluma, devlete ve demokratik siyasal düzene yönelik olarak bir tehlike ortaya çıkarttığı ve buna bağlı olarak kişileri kanunlara aykırı eylemler yapmaya teşvik ettiği anlamına gelmez.Devlete yönelik eleştirinin sınırlarının bireylere yöneltilen eleştirilere göre çok daha geniş olduğunda bir tereddüt yoktur. Yaklaşık on ay boyunca, on bir şehirde terör örgütüne karşı yürütülen ve milyonlarca insanın hayatını etkileyen operasyonların kamuoyu tarafından takip edilmesi ve operasyonlar hakkında değerlendirmeler yapılması normal karşılanmalıdır."

"Mahkumiyetlerin zorunlu toplumsal bir ihtiyaca karşılık gelmediği sonucuna ulaşılmıştır"

s-18694ff75693beb142c9d396f6c50f7721faa6 "Başvurucuların imzaladığı bildirideki düşüncelerin toplumun büyük çoğunluğundan açıkça farklı olduğu ortadadır. Ancak tam da bu sebeple bu tür açıklamalara karşı yargısal tepki verilmesi noktasında daha hassas davranılması gerekir. Çünkü bu tür müdahaleler kamuoyunun ülkede meydana gelen son derece önemli olayların farklı bir bakış açısından -onların büyük çoğunluğu için bu bakış açısının kabul edilmesi ne kadar zor olursa olsun- öğrenme hakkına ağır bir sınırlama getirmektedir.Bildirinin imzalanmasına neden olan operasyonları yürüten kamu gücüne karşı ağır eleştirilerde bulunulabileceğinin öngörülmesi ve demokratik çoğulculuk açısından bunlara daha fazla tahammül edilmesi gerekir. Tüm bu bilgiler dikkate alındığında başvurucuların mahkûmiyetlerinin zorunlu toplumsal bir ihtiyaca karşılık gelmediği sonucuna ulaşılmıştır."

Ne olmuştu?

AYM'den 'Barış Bildirisi'ne İmza Atan Akademisyenler Hakkında Karar: 'Hak İhlali' - Anayasa Mahkemesi, 'Barış Bildirisi'ne imza atan akademisyenlerin "silahlı terör örgütü propagandası yapmak" suçundan cezalandırılması nedeniyle ifade özgürlüklerinin ihlal edildiğine hükmetmişti.Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, ihlalin ortadan kaldırılması ve yeniden yargılama yapılması için karar örneğinin yerel mahkemelere gönderilmesine, başvuruculara 9 bin lira tazminat ödenmesine karar vermişti.

1071 akademisyen AYM'nin kararına karşı bildiri yayımlayıp tepki göstermişti. Ancak bazı akademisyenlerin listeye kendilerine haber verilmeden eklendiği ortaya çıkmıştı.

Malazgirt Göndermesi: AYM'nin 'Hak İhlali' Kararına 1071 Akademisyenden Karşı Bildiri
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER