Bilim Kurulu Üyesi Özlü: 'Kurban Bayramı'nda Süreç İyi Yönetilmezse Vaka Sayısının Artacağını Düşünüyorum'

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof.

Bilim Kurulu Üyesi Özlü: 'Kurban Bayramı'nda Süreç İyi Yönetilmezse Vaka Sayısının Artacağını Düşünüyorum'

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, "İnanın çok büyük risk var. Bu süreç iyi yönetilemezse vaka sayısının artacağını düşünüyorum" dedi.

'Bu iş bitti dememek lazım'

s-8303e114fe94b2f44600577b5639ac79ab8257
Hürriyet'ten Fulya Soybaş', kaleme aldığı "Virüsle mücadelede rakamların dili" köşe yazısında, Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü'nün, covid-19 ile mücadele sürecine ilişkin önemli açıklamalarına yer verdi.Koronavirüsle mücadelenin henüz sona ermediğini ifade eden Özlü, şunları söyledi:
“Bin rakamı psikolojik sınır, o nedenle sayının düşüyor olması sevindirici ancak öteki taraftan yoğun bakım ile entübe hasta sayımızda artış var. Ölüm oranlarında da azalma yok. Günlük vaka sayısına bakıp da ‘Oh! Bu iş bitti, rahatladık’ dememek lazım çünkü tek parametre bu değil. Salgın henüz hız kesmiş değil. Bir karar gidiyoruz işte. Tedbirlere harfiyen uymak, gevşememek lazım”

'Bayramda insanların maske takıp, mesafeye uyacakları konusu bana pek gerçekçi gelmiyor'

s-1e50858fd50b6d02eb3086d5616292ed995cf5
Prof. Dr. Özlü sözlerini şöyle sürdürdü:
“Kurban kesme alanlarında, evlerde ya da bayram namazı sonrasındaki bayramlaşmalarda insanların maske takıp, mesafeye uyacakları konusu bana pek gerçekçi gelmiyor. Bayramı artış olmadan atlatırsak ne âlâ. Vekâletle kurban kesilmesini öneriyorum ama biliyorum alışkanlıklar da var. İlla kurbanını kendi alacak, kendi kesecek. Hadi büyükşehirleri denetlediniz diyelim. Köyler, kasabalar, oralara nasıl yetişilecek? O insanlara ulaşmak, kurallara riayet etmelerini sağlamak çok zor. Kavurmalar yapılacak, mangallar yanacak, beraber masaya oturulacak. İnanın çok büyük risk var. Bu süreç iyi yönetilemezse vaka sayısının artacağını düşünüyorum.”

'Okulların açılması büyük sorun'

s-fcb734cb2d422a5f46d377ddb28b0373182f7b
Prof. Dr. Özlü, okullar konusunda da öğrenciler ve velileri uyardı:
“Mesafe, maske konusunu çocuklara uygulatmak çok zor olacak. Bu noktada belki bir dönem hibrid eğitim yapılabilir. Kısmen okulda kısmen dışarıda ya da dönüşümlü, bir gün boş bir gün dolu, uzaktan eğitim takviyeli bir sistem uygulanabilir. Ayrıca aileler için gönüllülük esası da bir çözüm olabilir. İsteyen 1 sene çocuğunu okula göndermeyi erteleyebilirse yoğunluğun da önüne geçilebilir"
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER