kiralık bahis sitesi istanbul protez saç

Bilim Muhabirinden İlginç İddia! Dinozorlar Ay'a Nasa'dan Önce Ulaşmış Olabilir

İnsanoğlunun Ay'a ayak basmasının üzerinden yarım yüzyıldan fazla zaman geçti.

Bilim Muhabirinden İlginç İddia! Dinozorlar Ay'a Nasa'dan Önce Ulaşmış Olabilir

İnsanoğlunun Ay'a ayak basmasının üzerinden yarım yüzyıldan fazla zaman geçti. Ancak ödüllü bilim muhabiri Peter Brannen'a göre, dinozorlar Ay'a NASA'dan önce ulaşmış olabilir.

s-4b046ffffb959fd8410de472793b5cf193b49c
Söz konusu iddia, ödüllü bilim muhabiri ve popüler bilim yazarı Peter Brannen'ın 2017'de yayımlanan The Ends of the World: Volcanic Apocalypses, Lethal Oceans, and Our Quest to Understand Earth's Past (Dünyanın Sonları: Volkanik Kıyametler, Ölümcül Okyanuslar ve Dünya'nın Geçmişini Anlamaya Yönelik İsteğimiz) adlı kitabında yer alıyor. s-7dc77e3cd081ad2997c7aebff0373a5f7ac416
Independent Türkçe'de yer alan habere göre, Birkaç gün önce spor yazarı Barry Petchesky'nin Twitter'da yeniden gündeme getirdiği kitapta dinozorların yok olmasına sebebiyet veren göktaşının, uzay boşluğuna açılan atmosferde bir delik oluşturduğu ifade ediliyor.Petchesky, sosyal medya hesabından paylaştığı gönderide, yine Twitter'da gördüğü bir paylaşım sayesinde kitabı aldığını, çok etkilendiğini söylüyor ve takipçilerine okumalarını tavsiye ediyor.

"Dinozor parçaları Ay'a kadar gitmiş olabilir"

s-2462cec25907f6ab33e128d3257c42da01be00
Sosyal medyada yayılan ve söz konusu kitaptan yapılan alıntılara göre, 66 milyon yıl önce göktaşı çarpmasının etkisiyle savrulan enkaz ve 'dinozor parçaları', uzaya fırlatılan büyük miktarda toprağın içinde karışmış ve sonunda Ay'a kadar gitmiş olabilir.Brannen, Meksika'nın Yucatan Yarımadası'na düşen göktaşının Everest Dağı'ndan büyük olduğunu ve atmosfere, ateşlenen bir mermiden 20 kat daha hızlı girdiğini yazıyor.Bu o kadar hızlı ki 747 model bir uçağın seyir irtifasının yerle mesafesini 0,3 saniyede aşabilir.

"Muazzam miktarda toprak Dünya yörüngesine ve ötesine fırlatıldı"

s-db277489520046f79a801f13c264916fba577e
Daily Mail'in haberine göre kitaptaki iddiaları destekleyecek bilimsel bir kanıt bulunmuyor. Ancak bilim insanları, mevcut verilere dayanarak, kıyamet sahnelerini andıran çarpışmayı teorik olarak canlandırabiliyor.Brannen da Ay teorisinin Jeofizikçi Rebolledo tarafından desteklendiğini aktarıyor. Bilim muhabiri, göktaşının kratere çarptığı sahneyi şöyle betimliyor:Göktaşı Dünya'ya çarptığında, üzerindeki hava bulunması gereken gökyüzünde bir uzay boşluğu deliği vardı. Bunu göktaşı açmıştı. Hava bu deliği aceleyle kapatmadan önce muazzam miktarda toprak Dünya yörüngesine ve ötesine fırlatıldı. Hepsi bir iki saniye içinde oldu.Ben de Rebolledo'ya ‘Yani Ay'da dinozor kemiği parçaları olabilir mi?' diye sordum. O da ‘Evet, muhtemelen' diye cevap verdi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER