Burkina Faso'dan Fransa'ya rest: Bir ay içinde askerlerini çek

Darbeyle hız kazanan Fransız karşıtı eylemler sonrası Burkina Faso'dan Fransa'ya karşı bir eylem daha geldi. Burkina Faso askeri idaresinin, ülkede bulunan Fransız askeri birliklerinin çekilmesi için Paris yönetimine bir ay süre tanıdığı belirtildi. Burkina Faso Haber Ajansı'na.

Burkina Faso'dan Fransa'ya rest: Bir ay içinde askerlerini çek

Darbeyle hız kazanan Fransız karşıtı eylemler sonrası Burkina Faso'dan Fransa'ya karşı bir eylem daha geldi. Burkina Faso askeri idaresinin, ülkede bulunan Fransız askeri birliklerinin çekilmesi için Paris yönetimine bir ay süre tanıdığı belirtildi.

Burkina Faso Haber Ajansı'na göre, Burkina Faso hükümeti, Fransa ile 2018'de imzalanan askeri iş birliği anlaşmasını 18 Ocak'ta askıya alarak durumu Fransız tarafında iletti.

Hükümet, Burkina Faso'da konuşlu Fransız askeri birliklerinin 1 ay içerisinde ülkeden ayrılmasını istedi. Hükümete yakın bir kaynak ise, kararın Fransa ile ilişkilerin kesilmesi olmadığını sadece ülkede konuşlu askerleri kapsadığını kaydetti.

Başkent Vagadugu'da konuşlu Fransız Sabre Görev Gücü'nde, 400 asker görev yapıyor.

Burkina Faso'da 30 Eylül 2022'de yapılan askeri darbe sonrasında bir süredir var olan Fransız karşıtlığı güç kazanmıştı.

Fransız Büyükelçinin ayrılması istendi

Burkina Faso hükümeti, aralık sonunda Fransa'dan, Vagadugu Büyükelçisi Luc Hallade'ın görevden alınmasını ve yerine başka bir ismin gelmesini talep etmişti.

Hükümet, Hallade'ın artık güvenilir bir muhatap olmadığını belirterek, kendisiyle çalışmak istemediklerini ifade etti.

Ülkede, 22 Aralık 2022'de, 2 Fransa vatandaşı da casusluk suçlamasıyla sınır dışı edilmiş ve 4 Aralık 2022'de de Fransız radyosu Radio France Internationale'in (RFI) yayınları askıya alınmıştı.

Fransız karşıtı eylemler

Burkina Faso'da 30 Eylül 2022'de yaşanan askeri darbenin ardından devrik lider Paul-Henri Damiba'nın Fransa Büyükelçiliğine sığındığı iddiaları sokakları karıştırmıştı.

İddiaların ardından Fransa Büyükelçiliği etrafında toplanan göstericiler, Fransa karşıtı sloganlar atarak binaya girmeye çalışmıştı. Elçiliğe giremeyen göstericiler, binanın giriş kısmını ateşe vermişti.

Fransa Büyükelçiliği, o tarihten bu yana halkın girişine kapatılırken etrafındaki güvenlik önlemleri artırılmıştı.

18 Kasım 2022'de düzenlenen gösteride de büyükelçilik önünde toplanan protestocular, Fransa karşıtı sloganlar atmış, elçilik binasına taş ve sopalarla saldırmaya çalışmıştı.

Burkina Faso 2 Fransız'ı sınır dışı etti

 

Burkina Faso'da darbe girişimi!

 

Burkina Faso'da darbe sonrası arabuluculuk

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER