Celal Şengör'ün Tarihçi Olmadığını Belirterek Ciddiye Almadığını Söyleyen Ceren Sungur Tartışma Yarattı

Açıklamalarıyla gündem olan akademisyen ve jeolog Celal Şengör'ü hepimiz tanıyoruz. Kendisi, Amerika Ulusal Bilimler Akademisi, Amerikan Felsefe Topluluğu ve Rus Bilimler Akademisi üyesi.

Celal Şengör'ün Tarihçi Olmadığını Belirterek Ciddiye Almadığını Söyleyen Ceren Sungur Tartışma Yarattı

Açıklamalarıyla gündem olan akademisyen ve jeolog Celal Şengör'ü hepimiz tanıyoruz.

Kendisi, Amerika Ulusal Bilimler Akademisi, Amerikan Felsefe Topluluğu ve Rus Bilimler Akademisi üyesi. Aynı zamanda, Rus Bilimler Akademisine seçilen ikinci Türk profesördür.

Birçok kişi, Şengör'ü tarih uzmanı olmamasına rağmen tarih uzmanıymış gibi açıklamalarından dolayı eleştirse de birçok kişi hem bölümünden hem de araştırmalarından dolayı tarih konusunda derin bilgilere sahip olduğunu belirtiyor.

Tarih alanında akademisyen olan YouTuber Ceren Sungur ise geçtiğimiz günlerde yayınlanan videosunda Şengör'ü eleştirdi.

Sungur, Şengörü tarihçi olarak görmediğini ve açıklamalarını ciddiye almadığını belirtti.

Ceren Sungur'un Şengör'ü eleştirdiği videoya şuradan ulaşabilirsiniz.

Ardından da konuyla ilgili yorumlar gecikmedi.

'Neticede Şengör bir tarihçi değildir. ancak 'ciddiye almamak' abartılı bir söylem. olayları kendi bakış açısından inceleyen bir kişidir, tabi ki şükrü hanioğlu, emrah safa gürkan gibi kişilerle bir tutulamaz.' Kaynak:

"Celal Şengör tarih konusunda bilgili bir insan olsa da çoğu zaman akademik dille konuşmayan...

Ve bazı saplantılarını ( moğolları aşırı övmesi ve abartması, tarihin en büyük komutanı cengiz, iskender ve timur savını altını doldurmadan cansiperhane savunması vb..) aşırı dikte etmeye çalışan birisi.'Kaynak:

"Bu videoda bulunan hanımefendi için birşey söyleyemem ama, gerçek bir tarihçi gayet tabiki Celal Şengör'un tarihsel saptamalarini ciddiye almayabilir çok normal celal bey oldukça bilgili olabilir...

Bu konularda onunla entelektüel bir tarih sohbetinin parçası olmasını yadırgamam, ama bir tarihçinin tarih konusunda ciddiye almıyorum demesini de yadırgamam. ben mesela jeoloji üzerine okuma yaparım ilgiliyimdir. celal bey deseki sen kimsin ona derim hocam çok haklısın sadece bir meraklı insanım. bu da benzer bir konu.'Kaynak:

"Tarihçi değilim. Tarih hakkında bilgimin olması beni bir tarihçi de yapmaz. Kimin hangi tespiti yaptığından bağımsız bir şekilde ben de Celal Şengör tarihçi değildir diyebilirim.

Ki değildir de. Eğer tarih alanında uzmanlık gerektiren konularda ahkam kesiyorsa elbette ciddiye almamak gerekir. Ama kendi uzmanı olduğu alanlarda neden ciddiye alınmasın?'Kaynak:

"Ceren Sungur bir makale için literatür taraması yapmaya kalksa, hayatında ilk kez göreceği kaynaklara ulaşmak için Celal Şengör'ün kütüphanesine dayanabilirdi...

İlginizi çekebilir.

Final Sınavı Sorusu Erdoğan'ın 'Faiz Sebep Enflasyon Sonuç' Teorisi Oldu: Sosyal Medya Ekonomist Doldu

Sosyal Medyanın Konuştuğu Fotoğraf: Almanya'ya Göç Eden Hekimler

Sosyal medya, Almanya'ya göç eden hekimlerin yer aldığı bir fotoğraf karesini konuşuyor.  3.5b 6 Haziran, 10:06

Metin Akpınar Gündemi Değerlendirdi: 'Seçilemeyeceğini Görürse Seçime Gitmez'

Usta sanatçı Metin Akpınar, Cumhuriyet gazetesine gündeme dair açıklamalarda bulundu. ... 102 6 Haziran, 15:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER