Davanın Kazananı Doğa Oldu: Hatay'daki Termik Santral Projesi İptal Edildi

Hatay'ın Erzin ilçesinde yapılması planlanan termik santraline karşı 5 yıl önce başlatılan hukuk mücadelesi sonuçlandı.

Davanın Kazananı Doğa Oldu: Hatay'daki Termik Santral Projesi İptal Edildi

Hatay'ın Erzin ilçesinde yapılması planlanan termik santraline karşı 5 yıl önce başlatılan hukuk mücadelesi sonuçlandı. Hatay 1. İdare Mahkemesi, santralin doğal yaşama ve tarım alanlarına zararı olacağı ve kamu yararı olmadığını belirterek iptal etti. Mahkemenin bu kararıyla birlikte, İskenderun Kertenkelesi’nin Anadolu’daki tek yaşam alanı koruma altında kalmış olacak.

s-b49803d68fd5ebd82cf2b00a09ec4a5fccc130
Sözcü gazetesinden İsmail Akduman'ın haberine göre, 2014 yılında Hatay’ın Erzin ilçesi Aşağı Burnaz'da kurulması planlanan termik santrale karşı çevreciler dava açmıştı. 5 yıl süren dava sonuçlandı.Hatay 1. İdare Mahkemesi, santralin doğal yaşama ve tarım alanlarına zararı olacağı ve kamu yararı olmadığını belirterek termik santral projesini iptal etti.

"Termik santraller sadece ekonomik olarak değerlendirilmemeli"

s-b31c50de95e8691dd025bb519bc44a3aeb932c
Hatay 1. İdare Mahkemesi, verdiği kararda termik santrallerin etki alanlarının geniş olduğu, sadece ekonomik olarak değerlendirilmemesi gerektiği doğaya, tarıma, sulak alanlara ve zeytinlik alanlara verilecek zararlarla birlikte uzun vadeli etkilerinin değerlendirilmesi gerektiği, imar planlarının bu husus gözetilerek yapılması gerektiğini vurguladı.

"Tek yaşam alanı korundu"

s-19b0bb154c93e77f06b210b8fb844e5f0ad699
Konuyla ilgili konuşan Av. Ümit Arif Özsoy, kömürlü termik santrallerin etki alanlarının sadece kuruldukları parselle sınırlı olmadığı belirterek şunları söyledi:"Mahkeme, bu etki alanını dikkate alarak, yanı başındaki zeytin, narenciye tarım arazileri, Burnaz kumulları, sulak alanlarla birlikte etki alanının değerlendirilmesi gerektiği, bölgenin İskenderun Kertenkelesi'nin Anadolu'daki tek yaşam alanı olduğu, imar düzenlemesinin bu yönleriyle bilimsel ve hukuksal dayanaktan yoksun olduğu belirtti."Özsoy, mahkemenin bu kararıyla birlikte Erzin Burnaz kumullarına yapılması planlanan termik santrallerin hukuksal dayanağının kalmadığını da belirtti.

"Carettaların da yaşam alanı"

s-6f4a4a87d09898ec0b07c7428e5ce6fff0a8c5
Erzin Çevre ve Tarihi Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Necdet Sökmen de ilçe halkı olarak mücadele ettiklerini ve yılmadıklarını dile getirerek kendilerine destek olan herkese teşekkür etti.Santralin kurulacağı alanın birinci sınıf tarım arazisi olduğunu dile getiren Sökmen, “Buradaki sahil ayrıca carettaların ve İskenderun Kertenkelesi’nin yaşam alanı. Burada zeytinlik ve sulak alanlar var. 5 yıldır mücadele ettik ve kazandık. İlçemiz adına gururluyuz. Mahkeme bu kararıyla doğayı korumuştur. İnandık, savaştık ve kazandık” ifadelerini kullandı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER