Dev-Yol'dan İdamla Yargılanmıştı: Ozan Ceyhun'un Avusturya Büyükelçisi Olarak Atanması Tartışmaların Odağında

Resmi Gazete'de yayımlanan kararla Türkiye'nin Avusturya Büyükelçiliği görevine Ozan Ceyhun atandı.

Dev-Yol'dan İdamla Yargılanmıştı: Ozan Ceyhun'un Avusturya Büyükelçisi Olarak Atanması Tartışmaların Odağında

Resmi Gazete'de yayımlanan kararla Türkiye'nin Avusturya Büyükelçiliği görevine Ozan Ceyhun atandı. Ancak bu karar Ceyhun'un siyasi geçmişi nedeniyle tartışma doğurdu. Dev-Yol üyesi olmak ve cinayet işlemek suçlarından idamla yargılanan Ceyhun Almanya vatandaşlığına geçmiş ve uzun yıllar orada siyaset yapmıştı. Ceyhun Türkiye'ye döndükten sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'a danışmanlık yapmış ve AKP'den milletvekili adayı olmuştu. 

s-e06cbd4beb29e2fe8f531fee923f103b4a2750
Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye'nin Avusturya Büyükelçiliği görevine Ozan Ceyhun getirildi.

İşte o karar

s-f061ee74cb6264f3e23bd522e91d125b4af247

Peki kimdir Ozan Ceyhun?

s-53463b2f77f8c494f8a2c83e3d4008d5af4c59
Ceyhun'un Viyana'ya büyükelçi olarak atanması sosyal medyada tartışmaları beraberinde getirdi. 12 Eylül darbesinden önce Avusturya, sonra Almanya'ya giden Ozan Ceyhun'un hakkında Dev-Yol üyesi olduğu, silahlı-bombalı eylemlelere katıldığı yönünde iddialar bulunuyordu. Ceyhun hakkında bu suçlamarla, idamla yargılandı. 1992 yılında Türk vatandaşlığından çıkarak Alman vatandaşlığına geçti. Aynı zamanda yazar Demirtaş Ceyhun'un da oğlu olan Ozan Ceyhun Yeşiller ve SPD üyesi olarak Avrupa Parlamentosu milletvekilliği yaptı. Ceyhun 2000 yılında idamla yargılandığı davada beraat etti. 2002'de Türkiye'ye dönen Ceyhun AKP'de görev aldı. Erdoğan'ın danışmanlığını da yapan Ceyhun, 2015 seçimlerinde AKP'den milletvekili adayı oldu.

Gazeteci İsmail Saymaz, Ceyhun'un nikah şahitliğini bir süre önce Prag Büyükelçisi olan Egemen Bağış'ın yaptığını aktardı

CHP'li Öztrak: "Hangi diplomatik kariyerine dayanarak büyükelçi olarak atanıyor?"

CHP'li Öztrak: "Hangi diplomatik kariyerine dayanarak büyükelçi olarak atanıyor?"CHP'li Öztrak: "Hangi diplomatik kariyerine dayanarak büyükelçi olarak atanıyor?" 5e4ff6bede63971610bdbf73.jpg
Atamaya tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, şunları kaydetti:"Açıkçası son dönemde Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan atamalar diplomasi mesleğini bir kariyer olmaktan çıkardı. Bu kişi hangi diplomatik kariyerine dayanarak Viyana gibi önemli bir merkeze büyükelçi olarak atanıyor?Bir de kendisinin bundan önce Prag'a atanan büyükelçi Egemen Bağış'ın da yakın dostu olduğu söyleniyor. Herhalde orada canları sıkılmasın diye birbirlerine yakın olan yerlere gönderildiler herhalde. Tavla oynarlar.Şunu açık söyleyeyim gerçekten şu anda Dışişleri bakanlığında yapılan bu atamalar işba noktasını geçmiştir. Yani yeni deyimiyle doyum noktasını aşmıştır. Nitekim Dışişleri bakanlığımıza bakıyoruz mesela soru soruyorlar İdlib’de bu işler ne olacak diye ona diyor ‘Milli Savunma Bakanlığımız’ karar verecek.Diplomatlarımızda artık yavaş yavaş bu işlerden ellerini eteklerini çekmeye başladılar gibi geliyor bana bu,  bu ülkeye yapılacak en büyük haksızlıktır. Türkiye’nin gerçekten taa daha Osmanlı döneminden gelen liyakatli bir diplomatlar ordusu vardır. Kariyerleri son derece yüksektir. Şimdi bunlar bir kenara itiliyor ve ithal bir takım isimlerle gerçekten Türk diplomasına ciddi zararlar veriliyor."

Atamaya İYİ Partili isimler sosyal medya hesaplarından tepki gösterdi

MHP Milletvekili Cemal Enginyurt da tepki gösterenler arasındaydı

İYİ Parti TBMM Grup Başkanlığı da yazılı bir açıklama yaparak atamayı şiddetle kınadığını bildirdi

s-899206bf98fb212f0ec81e7d24728af17df96b
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER