Dünyada Sadece Kuşadası'nda Yetişiyor: Tülüşah Koparmanın Cezası 73 Bin TL

Kuşadası'nda yetişen endemik bitki türü tülüşah, EKODOSD bahçesinde açmaya başladı.

Dünyada Sadece Kuşadası'nda Yetişiyor: Tülüşah Koparmanın Cezası 73 Bin TL

Kuşadası'nda yetişen endemik bitki türü tülüşah, EKODOSD bahçesinde açmaya başladı. Yok olma riski taşıdığı için korumaya alınan tülüşahları koparmanın cezası ise 73 bin 747 lira.

s-d70796cc829228b0c9312a01d553f66a7a9fe4
Güzelçamlı’daki Dilek Yarımadası Milli Parkı’nın bulunduğu Samson Dağları’nın antik adından ismini alan tülüşah, bu yılın ilk çiçeğini açtı. Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği’nin (EKODOSD) bahçesindeki özel koruma alanında açan sarı renkli tülüşahı, doğa tutkunları görmeye gitti. Doğaseverler, halk arasında ‘Aydın gaşağı’ olarak da bilinen soğanlı bitkiyi fotoğrafladı. Kuşadası’nda botanik turizminin gelişmesine de katkı sağlayan tülüşahı koparmanın veya doğal ortamından sökerek, başka yere taşımanın cezasının 73 bin 747 lira olduğu belirtildi.Tülüşahın dünyanın en güzel bitkisi olduğunu belirten ziyaretçilerden Nawal Karaer, “Tülüşah ile tanışıklığım ilk kez geçen sene oldu. Kuşadası’nda umarım yetişme alanları çoğalır. Bu çiçeğin korunması çok önemli” dedi.

"Ortak hareket ediyoruz"

s-6de4e61330bae59c06e20b26ae37130b8ab4b0
Tülüşahın korunması ve çoğaltılması için belediye, kamu kurumları, bilimsel kuruluşlar ve çevreci derneklerin ortak hareket ettiğini belirten EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü de “Dünyada sadece Kuşadası’nda yetişen ve yok olma tehlikesiyle karşılaşan tülüşahların çoğaltılması, endemik bitki çeşitliği açısından çok önemli. Bu bitki ayrıca Kuşadası’nda botanik turizminin gelişmesine de büyük katkı sağlıyor. Yaptığımız saha çalışmasında tülüşahın ilk kez derneğimizin bahçesinde çiçek açtığını belirledik” dedi.

"Çok tehlikede"

Öte yandan, Kuşadası’nda yetişen 10 endemik bitki türü içinde tülüşahın tehlike kategorisi, merkezi İsviçre’nin Gland kentinde bulunan Doğa ve Doğal Kaynakların Korunması için Uluslararası Birlik tarafından ‘CR’ (çok tehlikede) olarak belirlenmişti. Tarım ve Orman Bakanlığı da tülüşahı, Türkiye yaban hayatında nesli yok olma tehlikesi altında olan türlerin korunması kapsamında ‘Tür Koruma Eylem Planı’na dahil etmişti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER