Ekonomist Mahfi Eğilmez: 'Fiyat Artacak Diye Evler Bakkal Dükkanına Döndü'

"Krizden hemen sonraki noktaya gelmişiz" Cumhuriyet'ten Şehriban Kıraç'ın haberine göre, Eğilmez, '2001 krizinden hemen sonra bankalardaki her 100 liralık mevduatın 57 lirası dövizdi.

Ekonomist Mahfi Eğilmez: 'Fiyat Artacak Diye Evler Bakkal Dükkanına Döndü'
s-a8dafb08c18b7924b2da3558b955b75ae3c2e0

"Krizden hemen sonraki noktaya gelmişiz"

Cumhuriyet'ten Şehriban Kıraç'ın haberine göre, Eğilmez, '2001 krizinden hemen sonra bankalardaki her 100 liralık mevduatın 57 lirası dövizdi. Şu anda her 100 liranın 56.5 lirası dövizde. Krizden hemen sonraki noktaya gelmişiz. Türk insanının kendi parasına olan güveni oldukça azalmış, bu ciddi bir sorun' dedi.

'TÜİK’i savunmayı bıraktım'

'Türkiye’nin batmasını engel olan tek şey yastık altı varlıkları' diyen Eğilmez, şu ifadeleri kullandı:Bir günde bir ülkenin parası yüzde 25 değer kaybeder mi? Ediyor. Türkiye’nin batmasını engel olan tek şey yastık altı varlıkları. Türkiye’de toplam kayıtsız 500 milyar dolar altın ve döviz olduğu tahmin ediliyor.Açıklanan enflasyonla bizim hissettiğimiz enflasyon uyumlu değil. Ben uzun zaman TÜİK’e yöneltilen eleştirilere karşı çıktım. Ama artık ben de TÜİK’i savunmayı bıraktım. Enflasyon gerçek değil.Sürekli mucize bekliyoruz. Bir şey yapacağız kur yükselecek cari açık azalacak... Böyle bir dünya maalesef yok.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER