Erdoğan, Biden Görüşmesi Sonrası Açıklama Yapıyor: S-400, Afganistan, Suriye...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Biden ile görüşmesi sonrası açıklama yapıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden, NATO Zirvesi kapsamında, NATO Karargahı'nda bir araya geldi.

Erdoğan, Biden Görüşmesi Sonrası Açıklama Yapıyor: S-400, Afganistan, Suriye...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Biden ile görüşmesi sonrası açıklama yapıyor.

s-f4269e44a3743bbb57ffb6a314a0ec65418c24
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden, NATO Zirvesi kapsamında, NATO Karargahı'nda bir araya geldi. 45 dakika süren bire bir görüşme ve sonrasında  Cumhurbaşkanı Erdoğan bir basın toplantısı düzenliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasından öne çıkanlar şu şekilde;

s-4906dd22d719d6bc7f5fd258595f27c14fea27
Küresel istikrarın muhafazasında NATO'nun hem belirleyiciliği hem de üstlenmesi gereken sorumluluklar artmıştır.Akdeniz'den Karadeniz'e, Avrupa'dan Asya'ya, NATO'nun sağladığı güvenlik şemsiyesine ihtiyaç duyulan her yerde ittifak aktif rol üstlenmelidir.NATO'yu askeri bakımdan daha muhkem hale getirirken siyasi boyutunu da tahkim edecek adımların atılması yönünde kararlar aldık.Türkiye'nin önceliklerini hassasiyetlerini müttefiklerimizin dikkatine sunduk.Son günlerde İdlib'de terör saldırılarının artması, bölgedeki kaosu artırma girişimleridir. Gerek zirve hitabımızda gerek ikili görüşmelerimizde, PYD/PKK'ya verilen desteğin artık sonlandırılması gerektiğini açıkça dile getirdik.

'Sığınmacılar konusunda Türkiye'ye verilen sözlerin birçoğu yerine getirilmemiştir'

s-a52da1fb3c161c58405d82d02044ea0fa58764
Temennimiz, tüm müttefiklerimizin sığ siyasi hesapları artık bir yana bırakıp, Türkiye ile tam bir dayanışma sergilemesidir. Terör meselesinde örgütler arasında ayrım yapan, iyi terörist-kötü terörist sınıflamasına giden çarpık anlayış, mevcudiyetini ne yazık ki koruyor. Böyle ikircikli bir tavrın terörü yok edemeyeceği, bilakis terör örgütlerine cesaret vereceği açıktırSınır ötesi operasyonlarımız sayesinde, 8 bin 200 kilometrekareden fazla alanı terörden arındırdık. Sığınmacılar konusunda Türkiye'ye verilen sözlerin birçoğu yerine getirilmemiştir.Türkiye aldığı inisiyatiflerle NATO'nun sınırlarının ve müşterek çıkarlarımızın da savunucu olmuştur. Kaynak ülkelere teslim ettiğimiz teröristlerin hiçbir tahkikata uğramadan serbestçe dolaşabilmesi, hatta kimi ülkelerde terör eylemi yapabilmesi büyük bir zafiyettir.

Biden görüşmesi

s-132e693d9a08a456176efa3a9113fef0f20e0c
Sayın Biden ile son derece yararlı ve samimi bir görüşme oldu, verimli bir işbirliğinin başlaması noktasında hemfikiriz. İki müttefike ve stratejik ortağa yakışır şekilde, doğrudan diyalog kanallarını, etkin ve düzenli şekilde kullanma konusunda mutabık kaldık.Görüş ayrılıklarımızı ele aldık. Kapsamlı bir görüş alışverişi yaptık. Biden ile iş birliğimizi artıracağız. Ortak çıkarlara sahip olduğumuz alanlardaki iş birliği imkanlarını yapıcı bir yaklaşımla ele aldık.Türkiye ile ABD arasında çözümlemeyecek bir sorunun olmadığını düşünüyoruz.(Yunanistan ile) Görüşmelerimizi gerekirse özel hattan yapmak suretiyle, 'Araya birilerini sokmamızın anlamı yok' kararına vardık.

'S-400'de bizim düşüncemiz daha önce neyse, aynı düşünceyi Sayın Başkan'a (Biden) ifade ettim, F-35 konusunu da aynı şekilde ifade ettim.'

s-7a80b9c3f7e16f1f965f1c1bc203748021b9d5

Afganistan

s-1a0ed3f98328a31bd012896f3e449faaff1c83
Afganistan'dan çıkmamız istenmiyorsa, bir desteğin verilmesi isteniyorsa ABD'nin bize vereceği destek büyük önem arz ediyor. "Afganistan'dan çıkmamız istenmiyorsa, diplomatik, lojistik, mali konularda ABD'nin bize vereceği destek büyük önem arz ediyor.(Kabil Havalimanı'nın güvenliğinin sağlanması) Pakistan'ı yanımıza alma düşüncemizi, Macaristan'ı yanımıza alma düşüncemizi kendilerine (Biden) söyledik.(Fransa Cumhurbaşkanı Macron) 'İslam'a karşı olmam söz konusu değildir, bunu bir dost olarak size söylüyorum.' dedi.Miçotakis ile güzel bir görüşme geçti. 'Gerek Ege gerek diğer bölgelerde olsun, üçüncü ülke veya kişileri bu işe karıştırmayalım' dedim.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER