Erdoğan'dan Artan Faize İlk Yorum: 'Bazı Acı İlaçları İçmemiz Gerekiyor'

Cumhurbaşkanı Erdoğan Merkez Bankası'nın faiz artırımı kararına ilişin "Şu aşamada bazı acı ilaçları içmemiz gerektiğinin de farkındayız" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde 18.

Erdoğan'dan Artan Faize İlk Yorum: 'Bazı Acı İlaçları İçmemiz Gerekiyor'

Cumhurbaşkanı Erdoğan Merkez Bankası'nın faiz artırımı kararına ilişin "Şu aşamada bazı acı ilaçları içmemiz gerektiğinin de farkındayız" dedi.

s-b23c1ccfabd924e9197d0a4ac7f6467d2b03a4
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde 18. MÜSİAD EXPO Fuarı'nda açıklamalarda bulundu. Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:"Salgınla mücadele konusunda gereken her şeyi yapıyoruz. Bilim insanlarımızın tavsiyeleri doğrultusunda atılması gereken adımları da atıyoruz. Devlet olarak tüm imkanları seferber ederek üretimi, ihracatı, ticareti, istihdamı ayakta tutuyoruz. Ekonomik sıkıntıları iş birliği ve dayanışmayla aşarak hedeflerimize ulaşabiliriz. Bunun için hepimize düşen görevler var.

"Yeni yargı paketi en kısa sürede Meclis'e gelecek"

s-2a4c44bd0369b3ebfba2d26145d4abecefc065
Temel kanunların tamamını yenileyerek adalet sistemimizin altyapısını güçlendirerek ülkemizde hukuka erişimi kolaylaştırdık. Yeni bir anayasa yapmak için kolları sıvadık. CHP'nin oyunbozanlığıyla neticeye ulaşamadık.Bizimle birlikte yeni anayasa hazırlamaktan kaçanların, daha sonra karanlık mahfillerde başka gayretler içine girdikleri ortaya çıktı.Başlattığımız yeni anayasa çalışmasının neden akamete ulaştığı da aleniyet kazandı. Biz reformlara ara vermedik. Değişim iradesini hiç elden bırakmadık. Yeni yargı paketleriyle ilgili hazırlıklar sürüyor. En kısa sürede Meclis gündemine getireceğiz. Yeni reformlar ve atılımlar için hazırlıklar yapıyoruz."

"Türkiye'yi faiz, enflasyon, kur sarmalından çıkarmamız şart"

s-42a53472798d1085bb189483cf9a0f748b004c
Milletimizin geleceğe güvenle bakabilmesi için bugün almamız gereken tedbirler neyse onları hayata geçirmekten kaçınmıyoruz.Gerekirse şu aşamada bazı acı ilaçları içmemiz gerektiğinin de farkındayız. Dünkü faiz artırımı kararını bu aşamada değerlendiriyoruz.Asıl hedefimiz enflasyonu en kısa sürede önce tek haneli rakamlara ardından orta vadeli hedeflerimizdeki seviyeye düşürerek faizlerin de buna uygun şekilde aşağı inmeye temin etmektir. Bunu başardığımızda kurun da istikrara kavuşacağına düşünüyorum. Türkiye'yi faiz, enflasyon, kur sarmalından çıkarmamız şarttır.Faiz sebeptir. Enflasyon neticedir. Bunu böyle bilelim. Enflasyon sebep değildir. Faiz netice değildir, kendimizi aldatırız. Faiz her şeyden önce bir defa paradan para kazanmak suretiyle insanları sömürmektedir.Yeni ekonomi yönetimimizle birlikte tüm mesaimizi ve tüm dikkatimizi bu konuya vererek ülkemizi bu kronik sancıdan inşallah kurtaracağız.

"İş ve yatırım ortamını bekleyen seviyeye çıkaracağız"

s-6e8d0cc37fe80b9df9cf8ad77c9f57b34e3eb4
Türkiye'ye güvenen herkesin kazanacağı bir iklim oluşturuyoruz. İş ve yatırım ortamını bekleyen seviyeye çıkaracağız. Ekonomide ve demokraside ülkemizi yeni bir yükseliş dönemine sokmakta kararlıyız. Türkiye'ye güvenen herkesin kazanacağı bir yatırım iklimi oluşturuyoruz. Biz Türkiye'nin gücüne, potansiyeline inanan herkesle bu yolda yürümeye hazırız.Küresel ekonomide yaşanan değişimi lehimize çeviren her adıma destek vereceğiz. Harekete geçen herkesin yanında yer aldık, yer almayı sürdüreceğiz."
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER