Eti Maden binası yine gündemde: Peyzaja 8.2 milyon

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, yüksek kira bedeli ve aşırı inşaat maliyetlerinden sonra bu kez de peyzaj çalışmalarına ödediği 8.2 milyon lira ile eleştiri oklarının hedefinde oldu. Kiracı olduğu binaya 2012-2018 arası 30.6 milyon TL kira ödediği için gündem olan .

Eti Maden binası yine gündemde: Peyzaja 8.2 milyon

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, yüksek kira bedeli ve aşırı inşaat maliyetlerinden sonra bu kez de peyzaj çalışmalarına ödediği 8.2 milyon lira ile eleştiri oklarının hedefinde oldu.

Kiracı olduğu binaya 2012-2018 arası 30.6 milyon TL kira ödediği için gündem olan Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, yaptırdığı yeni binanın 219.3 milyon lirayı bulan maliyetiyle tartışma konusu olmuştu.

Elektronik Kamu Alımları Platformu verilerine göre TOKİ, 2015 yılında yeni hizmet binasının inşaat öncesi, inşaat aşaması ve inşaat sonrası danışmanlık hizmeti için 2.8 milyon TL ödedi.  Ardından 22 Aralık 2016'da yeni hizmet binası inşaatı ile altyapı ve çevre düzenlemesi için 95 milyon TL'lik sözleşme imzalandı.

Son olarak da 2018 Mart ayında hizmet binası ikmal işlemleri için ihaleye çıkıldı ve 121.5 milyon TL daha ödendi.

219.3 MİLYON YUTTU!

Binanın maliyeti 219.3 milyon TL'ye ulaştı. Deniz Ayhan'ın Sözcü'deki haberine göre kurum bu kez de peyzaj ihaleleri ile gündeme geldi. 30 Mayıs'ta “Genel Müdürlük Binası Avlu Peyzaj Düzenlemesi Yapım İşi” ihalesine çıkıldı. Avlu peyzajı için 5.7 milyon TL ödendi. Ardından “Genel Müdürlük Binası Yanı Peyzaj Düzenlemesi yapım işi” ihalesi yapıldı. Bu çalışmaya da 2.4 milyon TL ödendi. Kurumun bir ayda peyzaj için ödediği tutar 8.2 milyon TL oldu.

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel geçen yıl TBMM KİT Komisyonu'nda kuruma ilişkin açıklamalarda bulunmuş, “Kendi binanız varken neden yüksek tutarlı binaya geçtiniz yani devletin binaları mı yok yani size bulamadı mı?” diyerek yüksek kiraları gündeme getirmişti. 

TEDAŞ ve ETİ Maden için ek fiyat farkı kararı

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER