Galata'daki Saraya Hırsızlar Dadandı! Önce Merdiven Korkuluklarını Şimdi de Ceneviz Armasını Çaldılar

Cenevizliler tarafından 1316 yılında Galata’da yaptırılan Podesta Sarayı, hırsızların hedefinde.

Galata'daki Saraya Hırsızlar Dadandı! Önce Merdiven Korkuluklarını Şimdi de Ceneviz Armasını Çaldılar

Cenevizliler tarafından 1316 yılında Galata’da yaptırılan Podesta Sarayı, hırsızların hedefinde. Daha önce sarayın merdiven korkuluklarını götüren hırsızlar, şimdi de paha biçilemeyen dev Ceneviz armasını çaldı.

s-091c594ebe19888a5d8b17ccbc337240d2044a
Orijinal adı Palazzo del Comune olan Podesta Sarayı, Cenova’daki Palazzo del Giorgio örnek alınarak, 1316 yılında, Cenevizli yönetici Montani de Marinis için İstanbul’un Galata semtinde inşa edildi. 1880 yılında, şimdiki Bankalar Caddesi’nde atlı tramvaylar için düzenleme yapıldı. Tramvay hatları döşenirken Podesta Sarayı’nın bir kısmı yıkıldı. Cumhuriyet döneminde iş hanı ve atölye olarak kullanılan Podesta Sarayı’nın bir kısmı da bakımsızlık nedeniyle hasar aldı.

Restorasyon izni çıkmadı

s-9944cd56e7f9ae2cfc8d975f898402d6baa624
Beyoğlu Güzelleştirme ve Koruma Derneği Başkanı Nizam Hışım, 15 yıl önce binayı satın aldı. Duvarları yıkılan, temeli zarar gören Podesta Sarayı’nı restore etmek için başvuru yaptı ancak reddedildi. Nizam Hışım, madde bağımlılarına karşı eski sarayın çevresini levhalarla kapattı. Ancak sonuç alamadı.

Hırsızlar dadandı

Oda TV'nin haberine göre binanın tarihi merdiven korkulukları geçen yıl hırsızlar tarafından çalındı. Hırsızlar yakalanamadı. Hürriyet'in haberine göre, 3 gün önce de binanın dışındaki Ceneviz arması, sökülerek çalındı. Polise şikâyetçi olan Nizam Hışım, “Bu armanın değeri çok yüksek. Paha biçilemez. Daha önce de merdivenlerin demir korkulukları çalınmıştı. Bunlar tarihi korkuluklardı. Şimdi de yapının en önemli unsuru olan arma gitti. Binayı restore etmek için çok uğraştım ama izin alamadım. Beyoğlu Müzesi yapmak istiyordum. Tarihin yok olmasına çok üzülüyorum” dedi.

Evsizler kalıyor

s-34d947460b4262fd05c1898ffe66dc58975b60
Galata’da esnaf olan Halil Demirci ise “Bu binada önceden madde bağımlıları kalıyordu. Sonra etrafı çevrildi ama yine de binaya giriyorlar. Binada yaşanan hırsızlıklara üzüldük. Hırsızları gören olmamış. Armayı yerinden söküp götürmüşler” diye konuştu.

Zenginliğin simgesiydi

1316 yılında, Cenevizli yönetici Montani de Marinis için Galata’da inşa edilen Podesta Sarayı, Osmanlı döneminde de kullanıldı ve uzun yıllar zenginliğin sembolü olarak anıldı. Tasarruf Sözde Kaldı: AKP’li Belediyeden 47.5 Milyon TL’lik Proje - Otel Yapılmak İstenmişti: Bursa'da 600 Yıllık Kilise Satışa Çıkarıldı - Ekrem İmamoğlu: İstanbul’da 300 Bin Eve Hiç Et Girmiyor
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER