İspanya'da su krizi büyüyor

İspanya'nın doğusundaki Tarragona Belediyesi, kentteki su rezervinin yüzde 10'un altına düştüğünü ve 22.00 ila 06.00 saatlerinde uygulanmaya başlanan su kesintisinin, 19.00-07.00 aralığına kadar genişletildiğini açıkladı. Kuraklık yüzünden Tarragona'nın meydanlarındaki ç.

İspanya'da su krizi büyüyor


İspanya'nın doğusundaki Tarragona Belediyesi, kentteki su rezervinin yüzde 10'un altına düştüğünü ve 22.00 ila 06.00 saatlerinde uygulanmaya başlanan su kesintisinin, 19.00-07.00 aralığına kadar genişletildiğini açıkladı.

Kuraklık yüzünden Tarragona'nın meydanlarındaki çeşmelerin tamamen boşaldığı, musluklardan tek damla bile su akmadığı belirtiliyor.

Halk duş alma ve yemek yapma konusunda zorluk çekiyor

Evlerinde yarım gün su kesintisi olan Tarragona'da halk, duş alma, yemek yapma gibi temel ihtiyaçlarını karşılamakta yaşadığı zorluklardan şikayetçi oluyor.

Sonbahara girilmesine rağmen beklenen yağışı henüz alamayan İspanya'nın güneyindeki Sevilya kentinde de ekim başında temel ihtiyaçlar dışında su kullanımına yasak getirilmişti.

Sevilya'da birçok mahalleye belirli aralıklarla su tankerleri gönderildiği, halkın bidonlara su doldurmak için sıra oluşturduğu görülüyor.

Son 30 senenin en kurak yılı

Son 30 senenin en kurak yılını geçiren İspanya'da baraj ve göletlerdeki su doluluk oranı yüzde 28,5 düzeyinde.

Kuraklık sorunu, zeytin ve üzüm üretimi başta olmak üzere tarım sektörünü de olumsuz etkiliyor.

Sevilya Pirinç Üreticileri Federasyonu, kuraklıktan dolayı İspanya'da çeltik ekiminde bu yıl yüzde 70'lik düşüş olacağını belirtti.

İspanya'da emekliler "hayat pahalılığına" karşı yürüdü

İspanya'da 13,1 milyon kişi yoksulluk riski altında

İspanya, enerji acil durum planını açıkladı

İspanya'dan enerji krizine karşı 3 milyar euroluk önlem paketi

İspanya'nın bir şehrinde su kullanımı neredeyse yasaklandı

İspanya'da ekonomik krize karşı zenginlere ek vergi gündemde

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER